Były prezydent Donald Trump został w czwartek oskarżony przez federalną wielką ławę przysięgłych o zarzuty związane z postępowaniem z tajnymi dokumentami skonfiskowanymi w Mar-a-Lago, w jego posiadłości na Florydzie.

Ponad 300 niejawnych dokumentów zostało odzyskanych z Mar-a-Lago w ciągu roku po odejściu Trumpa ze stanowiska, większość w czerwcu i sierpniu 2022 r. W osobnej sprawie Trumpowi postawiono również 34 zarzuty fałszowania dokumentacji biznesowej w Nowym Jorku w celu dokonywania cichych płatności. Nie przyznał się do winy, a jego proces w sprawie nowojorskiej ma odbyć się w marcu.

Trump w Truth Social w czwartek wieczorem powiedział, że jego prawnicy zostali poinformowani, że został postawiony w stan oskarżenia, twierdząc, że posunięcie to jest „ingerencją wyborczą” i oskarża administrację prezydenta Joe Bidena o korupcję.

Akt oskarżenia oznacza, że ​​wielka ława przysięgłych zdecydowała, że ​​istnieje „bardziej prawdopodobne niż brak” wystarczających dowodów – opartych na zeznaniach – aby posunąć się naprzód w postawieniu zarzutów osobie, powiedział Weinstein. W sądzie federalnym wszystkie sprawy toczą się w drodze aktu oskarżenia.

Czy Trump może nadal kandydować na prezydenta, jeśli zostanie oskarżony?
Tak, Trump może kontynuować swoją kampanię prezydencką w 2024 roku, nawet po ponownym postawieniu go w stan oskarżenia.

„Z prawnego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie, aby były prezydent został oskarżony o przestępstwo państwowe, kandydował na urząd – nawet skazany” – powiedziała wcześniej USA TODAY Jessica Levinson, założycielka Loyola Law School’s Public Service Institute. „To naprawdę po prostu staje się kwestią, praktycznie, jak możesz rządzić krajem za kratkami, jeśli kiedykolwiek doszedłeś do czegoś takiego?”