Od początku wprowadzenia szczepionki na COVID-19 wiele kobiet na całym świecie zaczęło zgłaszać zmiany w swoim cyklu. Chociaż doniesienia pozostały niepotwierdzone, pojawiają się nowe dowody, aby lepiej zrozumieć korelację między cyklami menstruacyjnymi a szczepionką COVID-19.

Nowe badanie opublikowane 15 lipca w czasopiśmie Science Advances wykazało, że 42 procent osób z regularnymi cyklami miesiączkowymi   krwawiło mocniej niż zwykle, a 44 procent nie zgłosiło żadnych zmian po pełnym zaszczepieniu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Badanie internetowe objęło 39 129 w pełni zaszczepionych respondentów w wieku od 18 do 80 lat.  Respondenci otrzymali szczepionki Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Novavax i inne nienazwane szczepionki.

Ponadto kobiety, które   nie miesiączkowały, zgłaszały przełomowe krwawienie. Wśród tej grupy niektóre kobiety były na długo działających  środkach antykoncepcyjnych, a niektóre po menopauzie.

Chociaż bezpośrednia korelacja między szczepionką COVID-19 a zmienionymi cyklami miesiączkowymi jest nieznana, badanie podkreśla, że ​​nierzadko zdarza się, że układ rozrodczy  przystosowuje się do stresorów jako sposób na uniknięcie długotrwałych problemów z płodnością, w szczególności ostrego stresora immunologicznego, takiego jak  szczepionka.

za ctv