Większość broni  skonfiskowanej przez policję w największym mieście Kanady tego lata pochodziła spoza Kanady, zgodnie z danymi od policji w Toronto

Spośród nich 11 sztuk broni palnej nie podlegało ograniczeniom, 11 sklasyfikowano jako zastrzeżone, a 55 zakazane (w tym dwie zastrzeżone sztuki broni palnej skonfiskowane z zabronionymi magazynkami).

Zakazana broń nie jest legalna do kupna, sprzedaży lub posiadania w Kanadzie i jest przemycana ze Stanów Zjednoczonych.

84 ze 116 sztuk broni palnej o których policja poinformowała od stycznia na koncie @TPSGunsSeized  było zabronionych, 20 z ograniczeniami i 11 bez ograniczeń.

W porównaniu do 138 pistoletów skonfiskowanych w zeszłym roku od stycznia do końca sierpnia – z których 98 było zabronionych.

Glocki pozostają najbardziej preferowane przez przestępców z Toronto, z 45 zajętych przez policję w tym roku.

Osiem z tych Glocków zostało znalezionych z przełącznikami sear – nielegalną modyfikacją na rynku wtórnym, która pozwala pistoletom półautomatycznym działać w pełni automatycznie.

Popularni były również Smith & Wesson i brazylijski  Taurus.

Policja twierdzi, że sama długość granicy lądowej i niepatrolowane linie brzegowe sprawiają, iż przemyt amerykańskiej broni palnej do Kanady jest zjawiskiem prawie nie do powstrzymania.

“Nie tak dawno temu w Sarnii doszło do sytuacji, w której broń przemycano dronami”

Zabroniona broń obejmuje pistolety z lufami krótszymi niż 10,5 cm., odcięte karabiny i strzelby lub broń palną specjalnie wymienioną – w tym AK-47, AR-15 i MP5.

Nielegalnie modyfikowana broń i magazynki o dużej pojemności są również zabronione.

Broń podlegająca ograniczeniom zazwyczaj obejmuje wszystkie pistolety i wymaga dodatkowej licencji, która obejmuje większość strzelb i karabinów bez ograniczeń.

Kluczową częścią strategii liberałów są większe ograniczenia dla licencjonowanych posiadaczy broni, w tym zakazy dotyczące tak zwanych karabinów “szturmowych” i  zakaz posiadania pistoletów.

Uzasadnienie takich zakazów opiera się na twierdzeniach o zmniejszeniu liczby broni ulicznej uzyskanej w wyniku kradzieży, ale raport statystyczny policji w Toronto 2021 sugeruje, że takie przypadki są rzadkie.

Czterdzieści dwie sztuki broni palnej zostały zgłoszone policji w Toronto w 2021 roku: 22 pistolety, 17 pistoletów pneumatycznych i trzy karabiny. Szesnaście z tych skradzionych egzemplarzy zostało odzyskanych.

“Większość przepisów, które tworzymy, nie będzie przestrzegana przez osoby popełniające przestępstwa z bronią” – uważa szef policji Regina Evan Bray.

“Mamy zakaz morderstw w Kanadzie, a jednak niestety nadal mamy zabójstwa”.”Legalni właściciele broni przechodzą rygorystyczne procesy, aby zostać sprawdzonym pod kątem posiadania broni palnej”  “Prawowici właściciele broni są prawdopodobnie jednymi z najbardziej przestrzegających prawa obywateli w kraju.