Premier Quebecu Francois Legault odmówił zobowiązania się do nie wprowadzania w przyszłości paszportów szczepionkowych o ile zostanie ponownie wybrany na premiera 3 października.

Lider Koalicji Avenir Quebec (CAQ) wygłosił te uwagi podczas udziału w programie telewizyjnym Radio Canada „Cinq chefs, une electorium”, który zawierał wywiady z pięcioma głównymi przywódcami partyjnymi Quebecu.

Prezenter  Patrice Roy, zapytał Legault po francusku, czy przywróciłby paszporty szczepionkowe.

Legault powiedział: „To nie jest planowane”, twierdząc, że „w przypadku szczepionki to na szczęście nie jest planowane”.

Jednak, gdy Roy zapytał, czy Legault  wyklucza stosowanie tego kontrowersyjnego środka, Legault powiedział: „Nie ma tego w naszych planach i nie sądzimy, że będziemy musieli to robić”.

Legault wezwał mieszkańców Quebecu, aby mieli aktualne szczepienia przeciwko Covid-19, prosząc ich o robienie zastrzyku co pięć miesięcy.

 

Quebec był pierwszą kanadyjską prowincją, która w zeszłym roku wprowadziła paszport szczepionkowy. W styczniu tego roku Legault rozszerzył zakres stosowania  paszportu szczepionkowego, czyniąc obostrzenia najbardziej restrykcyjnymi w całym kraju. Nieszczepionym zabroniono wstępu do miejsc kultu, sklepów z alkoholem,  a także sklepów wielkopowierzchniowych, w tym tych sprzedających podstawowe artykuły, takie jak żywność.

Rząd Legault ogłosił również zamiar zmiany wymogu pełnego zaszczepienia na trzy dawki i wprowadzenia obowiązku szczepień pod groźbą wysokich kar pieniężnych.

Oba te przepisy  nie stały się rzeczywistością w obliczu sprzeciwu i demonstracji Freedom Convoy, w miastach w całej Kanadzie.

Pomimo nałożenia jednych z najsurowszych ograniczeń antypandemicznych poza Chinami sondaże mówią, że Legault jest na dobrej drodze do ponownego wyboru z jeszcze większą większością w Zgromadzeniu Narodowym.

Premier Quebecu Francois Legault odmawia zobowiązania się do nigdy nie narzucania paszportów szczepionkowych mieszkańcom Quebecu, jeśli zostanie ponownie wybrany na premiera 3 października.

Lider Koalicji Avenir Quebec (CAQ) wygłosił te uwagi podczas udziału w programie telewizyjnym Radia Canada „Cinq chefs, une electorium”, który zawierał wywiady z pięcioma głównymi przywódcami partyjnymi Quebecu.

Prezenter Radia Kanady, Patrice Roy, zapytał Legault po francusku, czy przywróciłby paszporty szczepionkowe.

Legault powiedział: „To nie jest planowane”, twierdząc, że „w przypadku szczepionki to na szczęście nie jest planowane”.

Jednak, gdy Roy kontynuował i zapytał, czy Legault nie wykluczał kontrowersyjnego środka, Legault powiedział: „Nie ma tego w naszych planach i nie sądzimy, że będziemy musieli to robić”.

Legault wezwał mieszkańców Quebecu, aby nadążali za swoim schematem szczepień przeciwko Covid-19, prosząc ich o robienie zastrzyku co pięć miesięcy.

True North zwróciła się do partii CAQ Legault z pytaniami dotyczącymi przyszłego nałożenia mandatów, ale nie odpowiedzieli na czas przed publikacją.

Brak zaangażowania Legaulta pojawił się zaledwie kilka dni po tym, jak premier Justin Trudeau ostrzegł o powrocie do mandatów i ograniczeń, jeśli za mało Kanadyjczyków dostanie swoje dopalacze.

Trudeau powiedział w zeszłym tygodniu, że „Covid jeszcze z nami nie skończył” – twierdząc, że „istnieje realne ryzyko poważnej fali Covid” wraz z nadejściem zimy.

„Jeżeli uda nam się trafić w szczepienia 80%, 85%, 90% Kanadyjczyków, będziemy mieli znacznie lepszą zimę i znacznie mniejszą potrzebę ograniczeń i zasad, które były tak problematyczne dla wszystkich w ciągu ostatnich lat” – powiedział Trudeau.

Quebec był pierwszą kanadyjską prowincją, która w zeszłym roku ogłosiła krajowy paszport szczepionkowy – zakazujący nieszczepionym dostępu do niektórych części społeczeństwa na miesiące.

Jednak rygorystyczny reżim paszportowy nie powstrzymał Legaulta przed ponownym nałożeniem blokady i godziny policyjnej w okresie świątecznym, w obliczu obaw związanych z wariantem Omicron.

W styczniu Legault rozszerzył zakres swojego paszportu szczepionkowego, czyniąc go najbardziej restrykcyjnym w kraju. Nieszczepionym zabroniono wstępu do miejsc kultu, sklepów z alkoholem i konopiami, a także sklepów wielkopowierzchniowych, w tym tych sprzedających podstawowe artykuły, takie jak artykuły spożywcze.

Rząd Legault ogłosił również zamiar zmiany wymogu paszportu szczepionkowego na trzy dawki i wprowadzenia obowiązku szczepień pod groźbą wysokich opłat.

Obie polityki nigdy nie stały się rzeczywistością w obliczu sprzeciwu i trwających demonstracji Freedom Convoy, które odbywają się w miastach w całej Kanadzie.

Pomimo nałożenia jednych z najsurowszych ograniczeń w świecie zachodnim, sondaże mówią, że Legault jest na dobrej drodze do ponownego wyboru z jeszcze większą większością.