Łotwa i Polska to stabilni partnerzy Ukrainy; dziękuję, że wspierają stanowisko Ukrainy w UE i pomagają odblokować pomoc w wysokości 5 mld euro – powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Kijowie po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

Ważnym wątkiem konferencji była też kwestia energetyki. — Jesteśmy zainteresowani tym, aby Ukraina mogła wesprzeć Polskę i zrobimy wszystko, abyśmy w najbliższym czasie mogli znaleźć wyjście z ewentualnego, przyszłego kryzysu energetycznego — zapewniał prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował również za gotowość Ukrainy do sprzedaży energii do Polski. — Chciałbym podziękować prezydentowi Zełenskiemu za możliwość sprzedaży energii z elektrowni atomowej Chmielnicki — powiedział.

Elektrownia mieści się w mieście Niecieszyn. Pracują w niej dwa reaktory wodne ciśnieniowe. Planowane jest dokończenie i uruchomienie dwóch kolejnych, których budowa została przerwana po upadku ZSRR. W 2016 ogłoszono zerwanie umowy z Rosją.  Budowę bloków energetycznych nr 1, 2, 3 i 4 o mocy 1000 MW rozpoczęto odpowiednio w roku 1979, 1983, 1985 i 1986. Blok nr 1 oddano do eksploatacji w roku 1987, natomiast budowę bloków energetycznych 2, 3 i 4 przerwano w roku 1990. W 1993 r. wznowiono pracę nad budową bloku nr 2, a oddano go do użytku w 2004 r. Parokrotnie podejmowano działania zmierzające do wznowienia budowy dwóch pozostałych reaktorów, w 2021 podjęta została decyzja, aby zbudować dwa reaktory od nowa wspólnie z Westinghouse Electric Company.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

 

W piątek premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Łotwy Egils Levits przebywają z wizytą w Kijowie, gdzie spotkali się z prezydentem Zełenskim.

“Myślę, że słowa są tutaj zbędne – swoimi działaniami od samego początku ataku Rosji na nasz kraj te państwa, ci liderzy byli z nami i pokazali się jako liderzy światowego poziomu” – powiedział Zełenski. Jak dodał, Łotwa i Polska są “wśród tych stabilnych partnerów, którzy pomagają nam w różnych kierunkach” już od aneksji Krymu przez Rosję w 2014.Zełenski wskazał na podejście Polski do przyjęcia uchodźców z Ukrainy i roztoczoną nad nimi opiekę i wsparcie finansowe. “Ciepłe, ludzkie objęcia dla naszych rodzin – za to jestem niezwykle wdzięczny obu państwom” – mówił.

Jak dodał, Łotwa i Polska zrobiły także bardzo dużo dla wzmocnienia Ukrainy na polu walki, “demonstrując historyczne wsparcie dla naszego kraju”.

“Dzisiaj omówiliśmy także kwestie wsparcia finansowego. Wdzięczny jestem naszym partnerom, że wspierają stanowisko Ukrainy w Unii Europejskiej, że pomagają odblokować pomoc makrofinansową w wysokości 5 mld euro – dzisiaj omawiałem to z panem premierem i panem prezydentem” – poinformował również ukraiński prezydent.

Polska razem z sojusznikami wzywa Komisję Europejską do jak najszybszego przekazania Ukrainie ze strony Unii Europejskiej tego, co obiecaliśmy w czerwcu, czyli 9 mld euro – powiedział w Kijowie premier.

Polski premier stwierdził, że następnym planem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i “niektórych niedowiarków z Zachodu” może być chęć powrotu do zasady “business as usual”.Zaznaczył, że Rosja używa wszystkich możliwych instrumentów gospodarczych “jak pistoletu przystawionego do głowy wielu państw europejskich, a Ukrainie – karabinu przystawionego do ciała”.

Podkreślał, że to bardzo ważne, by nie powiódł się “następny plan Kremla rzucenia na kolana Ukrainy poprzez brak zasobów finansowych”.

(PAP)

Autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Mikołaj Małecki, Jarosław Junko, Wiktoria Nicałek