Kanada straciła 40 000 miejsc pracy w sierpniu, jest to trzeci miesięczny spadek z rzędu

Gospodarka kanadyjska straciła w sierpniu 40 000 miejsc pracy, co wystarczy, aby podnieść wskaźnik bezrobocia o pół punktu procentowego do 5,4 procent, podał w piątek Statistics Canada.

Ekonomiści spodziewali się, że w ciągu miesiąca gospodarka wytworzy dodatkowo od 10 do 15 tysięcy miejsc pracy, co oznaczałoby odwrócenie trendu po dwóch miesięcznych spadkach w czerwcu i lipcu.

Zamiast tego liczby z sierpnia podnoszą trzymiesięczny bilans strat do ponad 100 000  od maja.

Utrata miejsc pracy wystarczyła, by po raz pierwszy od siedmiu miesięcy podnieść wskaźnik bezrobocia. W czerwcu stopa bezrobocia w Kanadzie spadła do 4,9 procent, najniższego poziomu w historii. W lipcu pozostała bez zmian, ale teraz wzrosła o pół punktu procentowego od rekordowo niskiego poziomu.

Tu Nguyen, ekonomista z firmy konsultingowej RSM Canada, zauważył, że większość zwolnień dotyczyła dwóch sektorów: budownictwa i edukacji.

Liczba miejsc pracy w sektorze edukacji zwykle spada w okresie letnim, a ona mówi, że spowolnienia w budownictwie można się spodziewać ze względu na to, jak agresywna seria podwyżek stóp procentowych przez Bank Kanady schłodziła rynek mieszkaniowy.

Wiele nowych projektów deweloperskich zostało odwołanych ze względu na niski popyt ze strony kupujących, co może wyjaśniać spowolnienie w sektorze.

Średnia stawka godzinowa  wyniosła w sierpniu 31,33 dol. To o 5,4 procent więcej niż rok temu. Dla porównania, stopa inflacji w Kanadzie wynosi obecnie 7,6 procent , co oznacza, że ​​wzrost płac wciąż jest daleki od nadążania za inflacją.