Tiago Henriques, ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji, zwrócił uwagę na fakt cenzorowania przez media tekstów mówiących o efektach ubocznych szczepień przeciwko COVID-19. Założył więc na fejsbuku grupę, na której osoby poszkodowane przez szczepionki i ich bliscy mogą się dzielić swoimi historiami.

Większość stron na fejsbuku traktujących o negatywnych skutkach szczepień ma krótki żywot. Są usuwane i udaje im się przyciągnąć zaledwie kilka tysięcy osób. Henriques, dzięki swoim umiejętnościom i znajomością technik pozwalających wpasować się w regulamin fejsbuka, zdołał utrzymać swoją stronę znacznie dłużej. Śledzi ją jak dotąd 245 000 użytkowników.

Grupa “Died Suddenly News” powstała w czerwcu 2021 roku. To prywatna grupa, której członkowie opisują historie osób, które znają i u których wystąpiły powikłania po szczepieniach. Są opisane też przypadki śmiertelne.

Henriques, mieszkający w Nowej Szkocji, mówi, że chciał stworzyć miejsce, w którym ludzie o podobnych doświadczeniach mogliby ze sobą porozmawiać i się wspierać. Sporo z nich mieszka w małych społecznościach i nie ma z kim podzielić się swoją historią. Lekarze nie chcą ich słuchać, podobnie pielęgniarki. Twórca grupy wspomina, że na początku strona rozwijała się powoli, ale po kilku miesiącach wszystko nabrało impetu. Coraz więcej osób się zapisywało. Ostatnie trzy-cztery miesiące to istna eksplozja popularności.

Henriques zauważa, że grupa żyje dzięki temu, że prawdziwi, zwykli ludzie szczerze opisują swoje historie. Aktualnie grupa ma 15-20 moderatorów, którzy śledzą wpisy i usuwają te, których autorzy obrażają innych.

Założyciel grupy, który programuje w takich językach jak Python, PyTorch czy TensorFlow, podkreśla, że jego zespół przestrzega zasad korzystania z fejsbuka. Mimo tego jest świadomy, że platforma może zamknąć jego stronę. Mówi, że jest w trakcie tworzenia nowej platformy, która będzie wolna od cenzury mediów społecznościowych. Chce tam umieścić mapę, na której będą odnotowywane informacje o występowaniu skutków ubocznych połączone z informacjami o rodzaju szczepionki i jej numerze seryjnym, tak by tworzyć statystykę dla całego świata. Ma się tam też znaleźć sekcja z informacją o tym, gdzie można szukać pomocy. Nowa strona ma być typu open source.

W związku z tym projektem Henriques rozpoczął zbiórki przez GoFundMe i GiveSendGo.