Prezydencja Unii Europejskiej wezwała do powołania międzynarodowego trybunału ds. zbrodni wojennych po odkryciu nowych masowych grobów na Ukrainie.

„W XXI wieku takie ataki na ludność cywilną są  odrażające” – powiedział Jan Lipavsky, minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej, która sprawuje rotacyjną prezydencję w UE.Opowiadamy się za karą wszystkich zbrodniarzy wojennych” – napisał w sobotnim komunikacie na Twitterze. „Wzywam do szybkiego ustanowienia specjalnego trybunału międzynarodowego, który będzie ścigał zbrodnie”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Apel jest następstwem komunikatu władz ukraińskich o odkryciu około 450 grobów poza  okupowanym przez Rosjan miastem Izyum, a niektóre z ekshumowanych ciał noszą ślady tortur.

Korespondent Al Jazeery z Waszyngtonu Mike Hanna z powiedział, że „dyrektor CIA w kwietniu ostrzegł Kongres, że istnieje możliwość rozmieszczenia przez prezydenta Putina broni nuklearnej”. „Ważne jest również, aby zauważyć, że prezydent Putin w 2020 roku podpisał rosyjską doktrynę wojskową, która wyraźnie stwierdza, że ​​Rosja użyje takiej broni, jeśli inne kraje użyją przeciwko niej broni nuklearnej, oraz – i to jest kluczowy punkt – może również odpowiedzieć bronią jądrową na użycie broni konwencjonalnej, gdy samo istnienie państwa jest zagrożone”.

Siły ukraińskie w ostatnich tygodniach odbiły tysiące kilometrów kwadratowych dzięki kontrofensywie na północnym wschodzie, a teraz zagrażają pozycjom wroga na południu, gdzie walki i bombardowania trwają.