W tych trudnych czasach bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy przyjaciół, z którymi dzielimy wspólną wizję i podejście do wyzwań stojących przed Europą – napisał na Twitterze doradca ds. politycznych premiera Węgier Balazs Orban, gratulując włoskiej prawicy zwycięstwa w niedzielnych wyborach parlamentarnych.

Również premier Viktor Orban złożył krótkie gratulacje włoskiej polityk Giorgii Meloni. „Brawo Giorgia! Zasłużone zwycięstwo. Gratulacje!” – zacytował premiera jego rzecznik prasowy Zoltan Kovacs na Twitterze.

Według cząstkowych wyników niedzielnych wyborów parlamentarnych we Włoszech, blok partii centroprawicowych otrzymał ponad 43 proc. głosów. Najwięcej głosów w obu izbach parlamentu – około 26 proc. dostała partia Bracia Włosi (Fratelli d’Italia) Giorgii Meloni.

Na wyniki wyborów zareagowała też na swoim koncie na Facebooku minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga.

„GRATULACJE DLA GIORGII MELONI I JEJ SOJUSZNIKÓW. PRAWICA WE WŁOSZECH POWRACA! DZIŚ RANO CIESZYMY SIĘ WSPÓLNIE Z WŁOCHAMI, CHOĆ MAMY NADZIEJĘ, ŻE WIECZOREM CIESZYĆ SIĘ BĘDZIEMY TYLKO MY” – NAPISAŁA MINISTER, ODNOSZĄC SIĘ DO PONIEDZIAŁKOWEGO MECZU PIŁKI NOŻNEJ POMIĘDZY WĘGRAMI A WŁOCHAMI W ROZGRYWKACH LIGI NARODÓW.

W ostatnich latach węgierscy politycy, w tym premier Orban i prezydent Katalin Novak (ta ostatnia jeszcze przed objęciem stanowiska głowy państwa) spotykali się z Meloni kilkukrotnie.

„PREMIER ORBAN JEST DLA NAS WZOREM DO NAŚLADOWANIA, POKAZUJĄC JAK Z DUMĄ STAĆ W OBRONIE SUWERENNOŚCI ORAZ CHRZEŚCIJAŃSKIEJ TOŻSAMOŚCI SWOJEGO NARODU. POKAZUJE RÓWNIEŻ, JAK BRONIĆ GRANIC SWOJEGO KRAJU PRZED MASOWĄ IMIGRACJĄ ORAZ PRAWDZIWEJ GOSPODARKI PRZED SPEKULACYJNYM FINANSOWANIEM” – POWIEDZIAŁA W 2019 ROKU MELONI W WYWIADZIE DLA WĘGIERSKIEJ GAZETY „MAGYAR NEMZET”.

Kiedy w połowie września Parlament Europejski przyjął raport, w którym uznano, że Węgry nie są już w pełni funkcjonującą demokracją, Meloni stanęła w obronie Orbana wskazując, że ten kilkukrotnie wygrywał demokratyczne wybory w swoim kraju. (PAP)

an/


W wielu komentarzach można przeczytać o postfaszystowskich korzeniach Braci Włochów i chwaleniu w młodości przez Meloni Mussoliniego. A tymczasem nigdzie nie przeczytamy, że trzonem Partii Demokratycznej była Włoska Partia Komunistyczna, zaś jej pierwszym szefem były działacz komunistycznej młodzieżówki Veltroni.  @MarcinPalade