Premier Indii Narendra Modi składa wizytę w Moskwie – pierwszą od rozpoczęcia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę.  Narendra Modi spotkał się z Władimirem Putinem w rezydencji Nowo-Ogariowo pod Moskwą w poniedziałek wieczorem. W tym dniu napisał, że “oczekuje z niecierpliwością na wtorkowe rozmowy, które przyczynią się do dalszego wzmocnienia przyjaźni między Indiami a Rosją”. Modi opublikował też zdjęcia pokazujące, jak wita się i ściska z Putinem.

Moskiewski ekspert ds. stosunków rosyjsko-indyjskich Aleksiej Zacharow stwierdził, że wizyta premiera Indii “ma na celu także skorygowanie postrzegania relacji, które rzekomo nie są na tym poziomie, na jakim powinny być”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Tematem rozmów premiera Indii z rosyjskim prezydentem ma być gospodarka i przemysł zbrojeniowy. Po wprowadzeniu sankcji na Rosję i ograniczeniu dostaw rosyjskiej ropy na rynki europejskie, Indie mogły kupować od Rosjan ten surowiec znacznie taniej, oszczędzając miliardy dolarów, a następnie go reeksportować.

Rosja jest nie tylko największym dostawcą ropy, ale także jednym z największych dostawców broni do Indii. Według Swasti Rao, analityczki z indyjskiego Instytutu Studiów i Analiz Obronnych, Putin i Modi będą rozmawiać między innymi o rosyjskich systemach S-400, które wciąż nie zostały dostarczone.

Kontrakt Moskwy z Delhi na dostawę pięciu systemów rakietowych S-400 został podpisany w 2018 roku.   Z powodu ograniczonych możliwości Rosji w zakresie eksportu broni ze względu na wojnę w Ukrainie Indie zwróciły się do innych dostawców, takich jak Francja i Stany Zjednoczone.

Rząd w Delhi  nie potępił oficjalnie agresji Rosji na Ukrainę. W ciągu ostatnich dwóch i pół roku, gdy Modi nie widział się z Putinem, rosyjski prezydent odbył kilka spotkań z Xi Jinpingiem. Chiny od dziesięcioleci są głównym rywalem Indii w regionie azjatyckim – podkreślają indyjscy eksperci.