Izba Reprezentantów uchwaliła w piątek prowizorium budżetowe wraz z pakietem pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy w wysokości 12,3 mld dolarów. W czwartek ustawę przyjął Senat. Szybki podpis ustawy już wcześniej zapowiedział prezydent Joe Biden.

Głosowanie w Izbie Reprezentantów przebiegło w dużej mierze wedle podziałów partyjnych; za głosowali wszyscy Demokraci oraz 10 Republikanów, przeciwko było 201 Republikanów.

Prowizorium ma przedłużyć finansowanie działalności administracji federalnej do 16 grudnia, a także przeznaczyć dodatkowe środki na pomoc Ukrainie.

OPIEWAJĄCY NA 12,3 MLD DOLARÓW PAKIET NA WYDATKI ZWIĄZANE Z WOJNĄ NA UKRAINIE ZAKŁADA PRZEZNACZENIE 3 MLD NA ZAKUP BRONI DLA UKRAINY OD FIRM ZBROJENIOWYCH, 1,5 MLD NA UZUPEŁNIENIE AMERYKAŃSKIEGO ARSENAŁU, 0,5 MLD NA ZWIĘKSZENIE PRODUKCJI AMUNICJI I INNYCH KLUCZOWYCH ELEMENTÓW UZBROJENIA, 2,8 MLD NA WSPARCIE OBECNOŚCI ŻOŁNIERZY USA W REGIONIE ORAZ 4,5 MLD NA BEZPOŚREDNIĄ POMOC FINANSOWĄ DLA RZĄDU W KIJOWIE. DODATKOWO USTAWA PRZEWIDUJE 35 MLN DOLARÓW NA “PRZYGOTOWANIA I ODPOWIEDŹ NA POTENCJALNE NUKLEARNE I RADIOLOGICZNE INCYDENTY NA UKRAINIE”. USTAWA UPOWAŻNIA PONADTO PREZYDENTA USA DO PRZEKAZANIA UKRAINIE BRONI Z AMERYKAŃSKICH ARSENAŁÓW O WARTOŚCI 3,7 MLD DOLARÓW.

Jest to trzeci taki pakiet przygotowany przez Kongres od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę; wartość dwóch poprzednich przekraczała łącznie 50 mld dolarów.

Aby uniknąć tzw. shutdownu, czyli zatrzymania funkcjonowania większości rządowych instytucji, prezydent Biden musi podpisać ustawę przed północą w piątek, kiedy kończy się obecny rok fiskalny. Prezydent już wcześniej zapowiedział, że szybko złoży swój podpis.

 

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

mj/