Czy w ambasadzie Polski w Rzymie córkę bohaterskiego generała Andersa zastąpi syn sowieckiego sołdata, uczestnika „obławy augustowskiej”? Ryszard Schnepf  w lutym decyzją nowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych został pracownikiem resortu. Władze tłumaczyły, że powodem tej decyzji jest jego ogromne doświadczenie i bycie specjalistą.

Prezydent Andrzej Duda na antenie Telewizji Republika zapowiedział, że dopóki pełni swój urząd, nie podpisze nominacji ambasadorskiej dla Ryszarda Sznepfa

“Gazeta Wyborcza” zajęła się tematem czerwcowej fali wymiany ambasadorów RP. Jak nieoficjalnie ustalił dziennik, m. in. dotychczasową ambasador we Włoszech Annę Marię Anders ma zastąpić Ryszard Schnepf. Ta zmiana, jeśli do niej ostatecznie dojdzie, będzie miała ogromny wymiar symboliczny. Córkę gen. Władysława Andersa, który był legendarnym dowódcą 2 Korpusu w II wojny światowej, a wcześniej sowieckim więźniem, zastąpi na stanowisku syn… sowieckiego sołdata, który swoją karierę zaczynał w szynelu Armii Czerwonej, a który potem, już po wojnie, wspólnie z dawnymi “towarzyszami broni” uczestniczył w “obławie augustowskiej” w wyniku której śmierć lub wywózka na Sybir dotknęła tysiące Polek i Polaków, nie bez powodu nazywa się “małym Katyniem”.

Ryszard Schnepf nie krył nigdy wrogiego stosunku do patriotycznej prawicy i jej polityki. Od 31 października 2005 do 1 czerwca 2006 roku,

We wrześniu 2012 roku Schnepf został polskim ambasadorem w USA, a jego żona Dorota Wysocka-Schnepf korespondentką TVP w Waszyngtonie. Okres urzędowania Schnepfa spotkał się z krytyką m.in. środowisk polonijnych. Jak podało Radio Wnet (za „Nowym Dziennikiem”), nie zgodził się on na udostępnienie sal należących do ambasady na spotkanie świąteczne polskiej szkoły działającej przy ambasadzie, które tradycyjnie zawsze tam miało miejsce. Kilkanaście dni wcześniej w rezydencji ambasadora promowała swoje książki żona ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

“Wówczas ani ambasador, ani szef MSZ nie widzieli w tym niczego niestosownego”, zauważyło radio RMF, które jako pierwsze poinformowało o sprawie.