Ontario College of Teachers zgodził się na przeprowadzenie przeglądu przepisów i standardów zawodowych w związku ze sprawą transseksualnego nauczyciela z Oakville Trafalgar High School (OTHS), który w czasie lekcji nosił ogromne sztuczne piersi z wyraźnie zarysowanymi brodawkami. Sprawa wyglądu nauczyciela wywołała protest uczniów i rodziców, który odbył się 23 września. Wcześniej uczniowie zamieścili w internecie zdjęcia i filmy z lekcji. Media pisały, że nauczyciel jest osobą transseksualną i wcześniej był znany uczniom jako mężczyzna. Teraz identyfikuje się jako kobieta i używa kobiecego imienia.

Rodzice, którzy brali udział w proteście, podkreślali, że nie chodzi tu o „transfobię”, tylko o dobro dzieci. Kilkoro uczniów mówiło, że wygląd nauczyciela im przeszkadza, sprawia, że czują się niekomfortowo lub dziwacznie.

W odpowiedzi na protest minister edukacji Stephen Lecce poprosił Ontario College of Teachers o dokonanie przeglądu i zaostrzenie przepisów dotyczących postepowania zawodowego nauczycieli. Minister powiedział, że w prowincji i w szkołach cenimy różnorodność, ale też wierzymy, że przed dziećmi muszą być przestrzegane najwyższe standardy.

College zgodził się na rewizję przepisów. Ma przygotować odpowiedź dla ministra po zakończeniu procesu, prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu.

Halton District School Board (HDSB), który zatrudnia kontrowersyjnego nauczyciela, broni swojego pracownika powołując się na ontaryjską Kartę Praw Człowieka.

12 października odbyło się czterogodzinne posiedzenie HDSB, podczas którego padły pytania publiczności o zasady ubierania się. Pytania te nie zostały jednak podjęte, ponieważ zgodnie z zasadami należy je przekazywać radzie z wyprzedzeniem na piśmie. Rada oświadczyła, że opracowuje raport odnośnie zasad ubierania i zostanie od przedstawiony podczas spotkania w listopadzie. Będzie też przekazany ministrowi edukacji, wraz z raportem College’u.