Zdaniem wicepremier Chrystii Freeland  Kanadyjczycy staną przed kolejnymi wyzwaniami gospodarczymi  w wyniku wzrostu stóp procentowych.

Niektórzy zobaczą wzrost spłat kredytu hipotecznego, a to jest wyzwanie” – powiedziała Freeland dziennikarzom w Gatineau, Que., 17 października.

„Nie zamierzam tego słodzić i nie zamierzam twierdzić, że nie mamy przed sobą kilku trudnych miesięcy. Mamy – dodała.

Bank Kanady (BoC) opublikował w poniedziałek „Canadian Survey of Consumer Expectations” za trzeci kwartał 2022 r., które mówi, że większość ankietowanych Kanadyjczyków „spodziewa się recesji w ciągu najbliższych 12 miesięcy”.

„Większość konsumentów uważa, że ​​możliwość recesji wynosi co najmniej 50%” – czytamy w raporcie.

BoC podniósł główną stopę procentową 7 września o 75 punktów bazowych, czyli 0,75 procent, do 3,25 procent, co jest najwyższą stopą banku od 2008 roku.

Freeland powiedziała w poniedziałek, że zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby fizyczne odczują nadchodzące spowolnienie gospodarcze  „To trochę potrwa”, –  „Musimy być zbiorowo świadomi, że jest to aktualne wyzwanie   i po prostu musimy być na to przygotowani” – dodała.

Premier Justin Trudeau poruszył tę kwestię 18 października, mówiąc: „Myślę, że Kanadyjczycy wiedzą, że przed nami są przeciwne wiatry”. Widzieliśmy rosnące stopy procentowe, widzieliśmy rosnące koszty życia” – powiedział Trudeau dziennikarzom w Parliament Hill 18 października. „Dlatego działamy konkretnie”.

6 października. Izba Gmin jednogłośnie uchwaliła ustawę tymczasowo podwajającą rabaty GST dla Kanadyjczyków o niskich i średnich dochodach