Izrael zaoferował pomoc Ukrainie w opracowaniu systemu wczesnego ostrzegania, ale nie dostarczy systemów uzbrojenia — powiedział w środę minister obrony Izraela Beni Ganc, cytowany przez “The Jerusalem Post”. W poniedziałek Dmitrij Miedwiediew groził, że jeśli Izrael dostarczy Ukrainie broń, będzie to oznaczało zerwanie relacji z Moskwą.

Jak przekazał, ze względu na “ograniczenia” i “różne względy operacyjne” Izrael nie dostarczy Ukrainie żadnych systemów broni.

Premier Izraela Jair Lapid zapowiedział, że jego państwo nie będzie militarnie wspierać Ukrainy ponieważ dla niego najważniejszy jest żydowski interes narodowy i bezpieczeństwo Izraela.

Dostawy izraelskiej broni dla Ukrainy zniszczą relacje Tel Awiwu z Moskwą — stwierdził w poniedziałek były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Wydaje się, że Izrael ma zamiar dostarczyć broń reżimowi kijowskiemu. Bardzo nierozważne posunięcie. To zniszczy wszystkie relacje międzypaństwowe między naszymi krajami” — napisał Miedwiediew na Telegramie.

W Polsce osoby, które uważają, podobnie jak Wiktor Orban na Węgrzech, że interes narodowy jest najważniejszy uważane są za agenturę Kremla i określane w publicystyce jako “ruskie onuce”.