Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu rozmawiał w niedzielę o Ukrainie z szefem Pentagonu Lloydem Austinem, podało rosyjskie ministerstwo obrony .

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział również swojemu francuskiemu odpowiednikowi w niedzielnej rozmowie telefonicznej, że Moskwa obawia się, iż Ukraina może użyć „brudnej bomby”,

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że Shoigu wyraził zaniepokojenie „możliwymi ukraińskimi prowokacjami z udziałem brudnej bomby” – urządzenia, które wykorzystuje materiały wybuchowe do rozrzucania odpadów radioaktywnych. Nie ma niszczycielskiego efektu wybuchu nuklearnego, ale może narazić szerokie obszary na skażenie radioaktywne.

Według zapisu rozmowy telefonicznej między Szojgu a francuskim ministrem obrony Sebastienem Lecornu opublikowanej przez rosyjskie ministerstwo obrony, Szojgu powiedział  że wojna zmierza w kierunku „ niekontrolowanej eskalacji”.

Rosyjski minister dzwonił też do swego odpowiednika w Wielkiej Brytanii. Podkreślają komentatorzy Rosjanin rozmawiał z państwami NATO dysponującymi bronią nuklearną.

Brytyjskie ministerstwo wydało oświadczenie, w którym stwierdza:

Na prośbę rosyjskiego Ministerstwa Obrony sekretarz stanu ds. obrony rozmawiał dziś po południu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Szojgu. Minister Szojgu twierdził, że Ukraina planuje działania wspomagane przez kraje zachodnie, w tym Wielką Brytanię, w celu eskalacji konfliktu na Ukrainie.

Sekretarz Obrony odrzucił te twierdzenia i ostrzegł, że takie zarzuty nie powinny być wykorzystywane jako pretekst do większej eskalacji.

Sekretarz obrony powtórzył również brytyjskie i szersze międzynarodowe wsparcie dla Ukrainy oraz chęć deeskalacji tego konfliktu. To do Ukrainy i Rosji należy dążenie do rozwiązania wojny, a Wielka Brytania jest gotowa do pomocy.

Sekretarz Stanu zauważył, że obaj ministrowie zachowywali się profesjonalnie i z szacunkiem podczas rozmowy.