Grupa 19 lekarzy i innych pracowników służby zdrowia z Quebecu napisała list otwarty do Quebec College of Physicians i dyrektora Public Health of Quebec, w którym apeluje do władz prowincji o natychmiastowe wprowadzenie całkowitego zakazu szczepienia dzieci przeciwko COVID-19. Autorzy listu piszą, że szczepień powinno się zakazać chociażby w myśl zasady „Po pierwsze – nie szkodzić”.

Wyjaśniając swoje stanowisko, lekarze pisali o potwierdzonym ryzyku związanym ze szczepionkami stosowanymi w Kanadzie, zwłaszcza o podwyższonym ryzyku zapalenia mięśnia sercowego u dzieci. Ponadto pracownicy medyczni twierdzili, że osoby z Quebecu, które zostały zaszczepione, nie wydały wcześniej świadomej zgody. „Nie ma mowy o świadomym wyborze w sytuacji, gdy ze wszystkich sił bronimy eksperymentalnych szczepień dzieci, które tej szczepionki nie potrzebują, gdy cenzorujemy inne opinie i uciszamy naukowców, którzy ośmielają się wspominać o istnieniu poważnych skutków ubocznych, udokumentowanych przez FDA i CDC”.

„Apelujemy do naszych instytucji o interwencję i zajęcie właściwego stanowiska w sprawie szczepień dzieci. Jest to też formalna nota zgodnie z artykułem 39 Kodeksu Etycznego lekarzy, w której wyrażamy swoje obawy w związku z sytuacją zagrażającą populacji, w tym wypadku populacji dzieci w Quebecu”, czytamy w liście.

Autorzy listu piszą, że ryzyko związane ze szczepieniem normalnego dziecka jest dla nich większe niż zysk ze szczepionki. Dodają, że w kwestii szczepień potrzebna jest w pełni niezależna ekspertyza prawna i etyczna.

W Kanadzie szczepionki przeciwko COVID-19 są zatwierdzone dla dzieci od szóstego miesiąca życia, mimo że ponad 400 lekarzy i naukowców ogłosiło kryzys zdrowotny w związku ze zgonami spowodowanymi chorobami i stanami wywołanymi przez szczepionki. Ponadto naukowcy z Johns Hopkins School of Medicine po przeanalizowaniu 48 000 przypadków zachorowań na COVID-19 wśród dzieci poniżej 18 roku życia (z okresu od kwietnia do sierpnia 2020 roku) odkryli, że wśród zdrowych dzieci nie było przypadków śmiertelnych. Na tej podstawie stwierdzono, że szczepienia dzieci nie są potrzebne.