Wysoki rangą rosyjski urzędnik rządowy wskazał, że Moskwa może zestrzelić komercyjne zachodnie satelity wykorzystywane do pomocy ukraińskiej armii.

Gdyby groźba została zrealizowana, nieuchronnie wzbudziłaby obawy o spiralę eskalacji ośmiomiesięcznego konfliktu i ryzyko bezpośredniej konfrontacji Rosji z Zachodem.

Konstantin Woroncow, wysoki rangą urzędnik rosyjskiego MSZ, powiedział, że użycie zachodnich satelitów do pomocy ukraińskiemu wysiłkowi wojennemu jest “niezwykle niebezpiecznym trendem”.

“Quasi-cywilna infrastruktura może być uzasadnionym celem ataku odwetowego”, powiedział Pierwszemu Komitetowi ONZ, dodając, że użycie przez Zachód takich satelitów do wspierania Ukrainy było “prowokacyjne”.

“Mówimy o zaangażowaniu elementów cywilnej infrastruktury kosmicznej, w tym komercyjnej, przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników w konflikty zbrojne” – powiedział Woroncow. Nie wspomniał o żadnych konkretnych firmach satelitarnych, chociaż Elon Musk powiedział na początku tego miesiąca, że jego firma rakietowa SpaceX będzie nadal finansować swoją usługę internetową Starlink na Ukrainie, powołując się na konieczność “dobrych uczynków”.

Rosja – podobnie jak Stany Zjednoczone i Chiny – ma znaczny potencjał ofensywny w przestrzeni kosmicznej. W 2021 roku Rosja wystrzeliła pocisk antysatelitarny, aby zniszczyć jeden z własnych satelitów.

Moskwa w sierpniu oskarżyła Stany Zjednoczone o bezpośrednie zaangażowanie w wojnę po tym, jak Wadym Skibitski, zastępca szefa wywiadu wojskowego Ukrainy, powiedział brytyjskiej gazecie Telegraph, że Kijów używa dostarczonych przez USA wyrzutni High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) w oparciu o to, co nazwał doskonałymi zdjęciami satelitarnymi i informacjami w czasie rzeczywistym.

Kijów poinformował tymczasem, że Rosja kontynuuje kampanię niszczenia krytycznej infrastruktury Ukrainy przed zimą. Ukraińscy urzędnicy uważają, że kampania ma na celu złamanie ducha ludzi, pozbawiając ich podstawowych narzędzi, takich jak światło i ciepło, strategia, która ich zdaniem jest skazana na niepowodzenie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nocnym przemówieniu do narodu w środę powiedział, że odbył spotkanie z urzędnikami rządowymi w celu omówienia kryzysu energetycznego. Wezwał ludzi do ograniczenia na razie zużycia energii. “W wielu miastach i regionach Ukrainy zdarzają się przerwy w dostawie prądu i zużycie energii musi być ograniczone”.

Ale wszyscy musimy pamiętać o jednej rzeczy: potrzebujemy zwycięstwa nad Rosją również w sferze energetycznej.

za Reuters