Jose Assis Giammaria, aresztowany w poniedziałek w Norwegii i podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji, ma powiązania z Kanadą. Służby norweskie zatrzymały Giammarię pod zarzutem pozostawania na terytorium Norwegii pod fałszywym nazwiskiem i posługiwania się fałszywą tożsamością.

Giammaria, który podaje się za brazylijskiego naukowca, prawdopodobnie jest rosyjskim szpiegiem i pracuje dla rosyjskich służb wywiadowczych. Prawnik zatrzymanego mówi, że jego klient jest w szoku i zaprzecza oskarżeniom.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W dokumentach Carleton University w Ottawie z 2015 roku Jose Assis Giammaria figuruje jako licencjat nauk politycznych. Jego zainteresowania naukowe obejmują stosunki międzynarodowe.

Sean Devine, który niedawno został wybrany na radnego Ottawy, mówi, że pamięta, jak Giammaria pracował w 2015 roku na rzecz kampanii NDP i odwiedzał wyborców w domach. Dodaje, że nie podejrzewałby go o szpiegostwo. Był dobrym wolontariuszem i jedyne, co mogłoby w nim być osobliwe, to fakt, że nie był z Ottawy.

Według oświadczenia University of Calgary Giammaria uczył się w Albercie i zakończył studia w 2018 roku z dyplomem magistra studiów strategicznych – kierunku łączącego w sobie elementy nauk politycznych, historii i relacji międzynarodowych. Uczelnia pisze, że wykładowcami na tym kierunku są cywilni profesorowie, a nie wojskowi. Nie przekazuje się studentom informacji, do których studiujący na innych kierunkach nie mieliby dostępu.

David Bercuson, były dyrektor Centre for Military, Security and Strategic Studies na University of Calgary, mówi, że nie pamięta Giammarii. Tymczasem Giammaria przedstawiał referencje z Kanady, gdy starał się o pracę w norweskim Arctic University of Norway. Bercuson mówi, że nie wie, kto mógł mu je wystawić.

University of Calgary nie odpowiada na pytania związane z Giammarią, twierdząc, że takie pytania należy kierować do rządu federalnego.