Produkcja gazu w Kolumbii Brytyjskiej jest na rekordowym poziomie, dlatego Enbridge Inc. zdecydował się na rozbudowę rurociągu. Projekt będzie kosztował 3,6 miliarda dolarów. Enbridge bierze jeszcze pod uwagę możliwość rozbudowy w północnej części prowincji, co wiązałoby się z kosztami na poziomie 1,9 miliarda dol.

Wydobycie gazu ziemnego w Kolumbii Brytyjskiej dochodzi do 18 miliardów stóp sześciennych (500 milionów metrów sześciennych) dziennie. CEO Enbridge’a, Al. Monaco, powiedział udziałowcom, że przy takich prognozach dostaw widać ogromne zainteresowanie odbiorem i eksportem surowca.

Zapowiedziana rozbudowa pozwoliłaby na zwiększenie przepustowości rurociągu w Kolumbii Brytyjskiej o 300 milionów stóp sześciennych dziennie. Gaz byłby dostarczany do południowej części prowincji i dalej.

Gazociągi przyczyniają się do utrzymania tysięcy miejsc pracy w Kolumbii Brytyjskiej. W październiku LNG Canada podawało, że wiele tysięcy pracowników przeniosło się na północ prowincji, by pracować przy rurociągu Kitimat. 70 proc. prac przy tym przedsięwzięciu zostało już ukończone. Praca jest zorganizowana w systemie rotacyjnym, zaangażowanych jest 7500 osób. Poza tym LNG Canada podpisało kontrakty z podwykonawcami z Kolumbii Brytyjskiej na 3,7 mld dol. 3 miliardy trafiło lub trafi do ludności rdzennej, właśnie poprzez przedsiębiorstwa działające w Kitimat. CEO LNG Canada mówi, że zakładane jest bezpieczne działanie rurociągu przez 40 lat, dlatego przedsiębiorstwo ma setki ofert pracy na całe dekady dla lokalnych mieszkańców.