Zarzut stawiany pastorowi Davidowi Ripleyowi z Kościoła Grace Christian Fellowship, który odmawiał zamknięcia kościoła w Creston, B.C., w czasie pandemii, został oddalone, poinformowało Justice for Constitutional Freedoms. Pastor był karany mandatami za łamanie prowincyjnych restrykcji dotyczących ochrony zdrowia publicznego. Pod koniec 2020 roku główna urzędnik medyczna Kolumbii Brytyjskiej, dr Bonnie Henry, wydała całkowity zakaz odprawiania nabożeństw z udziałem wiernych.

Pastor Ripley, po dokładnym przeczytaniu dokumentu, znalazł w nim zapis pozwalający ludziom na przychodzenie do budynków sakralnych na modlitwę i chwilę refleksji. Aby się upewnić, czy dobrze rozumie przepis, skonsultował się z lokalnym burmistrzem, szefem straży pożarnej i RCMP. Osoby, z którymi rozmawiał, potwierdziły, że kościół może być otwarty dla osób, które chcą się pomodlić. W takim razie Ripley otworzył kościół w niedzielę rano i oznaczył miejsca, tak by zapewnić utrzymanie dystansu społecznego. Nie było śpiewu ani nauczania. Osoby, które przychodziły, modliły się i czytały Pismo Święte.

3 stycznia 2021 roku również parę osób przyszło do kościoła. Wtedy podjechały dwa radiowozy RCMP. Żona pastora, Gina, pokazała policjantom zapisy w dokumencie wydanym przez władze prowincji. Policjanci zwrócili uwagę na liczbę samochodów na parkingu, ale nie kwestionowali przepisu ani tego, co się dzieje w kościele. W dalszej części dnia policjanci przyjechali jednak do domu pastora i wystawili mu mandat na 2300 dolarów za łamanie zakazów dotyczących ochrony zdrowia publicznego.

W sprawę zaangażowali się prawnicy z Justice for Constitutional Freedoms. Po kilkunastu wizytach w sądzie i złożeniu noty kwestionującej konstytucyjność zakazu wydanego przez dr Bonnie Henry, został wyznaczony termin rozpoczęcia pierwszej fazy procesu – 22-23 listopada 2022 roku. 15 listopada prokurator zdecydował jednak o zaprzestaniu działań procesowych i oddaleniu zarzutów.

„Niesprawiedliwe wtrącanie się rządu do tego, co działo się w kanadyjskich domach i kościołach, w imię egzekwowania nakazów zdrowia publicznego urąga wolności kanadyjskiego społeczeństwa”, stwierdził prawnik JCCT, Marty Moore.