Były prezes Banku Kanady, Stephen Poloz, uważa, że ​​rządowa biurokracja i nadmierna regulacja obniżają produktywność gospodarki Kanady.

Mówiąc o potencjale eksportowym kraju podczas seminarium internetowego Forum for International Trade Training, Poloz zwrócił uwagę na fakt, że Kanada jest przedostatnia pod względem produktywności wśród krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

„Standardu życia nie da się utrzymać za pomocą takich rzeczy jak polityka fiskalna czy dobra polityka pieniężna. To tylko składniki, które mogą pomóc” – powiedział Poloz.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Poloz uważa że uciążliwe procesy regulacyjne stworzyły zbyt dużą niepewność dla firm.

„Mamy tendencję do potykania się o własne nogi. Ma to związek z regulacjami rządowymi lub procesami załatwiania spraw” — wyjaśnił Poloz.

„Jeśli cały czas  przeciwny wiatr. Przepisy różnią się w zależności od prowincji lub między prowincjami a władzami federalnymi. (Firmy) nie są pewne, kto rządzi, kto za co jest odpowiedzialny i tak dalej” – kontynuował.

Latem raport CD Howe Institute wykazał również, że Kanada pozostaje w tyle za innymi krajami OECD pod względem przyciągania inwestycji.

„Inwestycje na  pracownika niższe w Kanadzie niż za granicą mówią nam, że firmy widzą w Kanadzie mniejsze możliwości co zapowiada  słabszy wzrost kanadyjskich zarobków i standardów życia niż w innych krajach OECD”.