Rosyjscy komicy udający prezydenta Francji oszukali w zeszłym tygodniu polskiego prezydenta Andrzeja Dudę, aby przekazał im poufne informacje po wybuchu pocisku we wschodniej Polsce

Kancelaria Dudy potwierdziła we wtorek, że w zeszłym tygodniu został on połączony z osobą podającą się za prezydenta Francji Emmanuela Macrona .

Kancelaria poinformowała, że ​​był to jeden z wielu międzynarodowych telefonów, które prezydent otrzymał w napiętym czasie 15 listopada, tuż po trafieniu rakiety we wschodnią Polskę, w pobliżu granicy z Ukrainą, w wyniku którego zginęło dwóch mężczyzn. Przywódcy NATO i Polski stwierdzili, że pocisk najprawdopodobniej pochodzi z ukraińskiego systemu obrony powietrznej, wystrzelonego w odpowiedzi na rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy.

Urząd poinformował, że odpowiednie służby już po raz drugi sprawdzają, w jaki sposób żartownisie mogli dostać się do Dudy. W 2020 roku rozmawiali już z nim udając sekretarza generalnego ONZ.

W nowym nagraniu zamieszczonym na YouTube przez rosyjskich dowcipnisiów Władimira Kuzniecowa i Aleksieja Stoljarowa, znanych jako Vovan i Lexus, można usłyszeć, jak Duda dziękuje  człowiekowi, którego uważa za Macrona.

Mówiąc po angielsku, Duda przekazuje szczegóły incydentu rakietowego, swoich planów zwrócenia się do NATO o konsultacje i zachowania szczególnej ostrożności, aby nie zaostrzyć sytuacji z Rosją, która zaatakowała sąsiednią Ukrainę 24 lutego.

Przez ponad siedem minut Duda,   mówi dzwoniącemu, że prezydent USA Joe Biden nie obwinia Rosji za incydent z rakietą, ale że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski twierdzi, że był to pocisk wystrzelony przez Rosję. Mówi, że sam jest „szczególnie ostrożny”, aby nie obwiniać Rosji, ale że Polska będzie dążyć do konsultacji bezpieczeństwa ze wszystkimi partnerami z NATO.

Politycy opozycji oskarżyli prezydenta Dudę,   o zbytnią swobodę w kwestiach bezpieczeństwa.

W lipcu 2020 r. ci sami rosyjscy żartownisie opublikowali nagranie rozmowy telefonicznej z Dudą, w której Kuzniecow podszył się pod sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa i odebrał prezydentowi mowę pytaniami o Ukrainę, Rosję i jego nową reelekcję . Kancelaria Dudy również potwierdziła autentyczność tego nagrania. Dwóch urzędników z polskiej misji przy ONZ zostało odwołanych w związku z tym incydentem.

Dowcipnisie wcześniej zawstydzili europejskich polityków, w tym Macrona i ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, a także Eltona Johna i księcia Harry’ego podobnymi oszustwami.