Zeznając w piątek pod przysięgą przed Komisją Nadzwyczajną ds. Porządku Publicznego, kanadyjski premier Justin Trudeau zaprzeczył, by kiedykolwiek nazywał „nieszczepionych” Kanadyjczyków wyzwiskami, pomimo określania osób wolnych od szczepionek jako „mizoginistów” i „rasistów”, którzy zaprzeczają nauce.

Prawnik Freedom Convoy, Eva Chipiuk, naciskając Trudeau poprosiła, by odniósł się do „ szeroko publikowanych komentarzy”, które wygłosił w zeszłym roku, „ nazywając nieszczepionych rasistami i mizoginami”. „Słyszeliśmy zeznania w tym dochodzeniu o tym, jak niektórzy z  pana urzędników chcieli zaszufladkować protestujących jako terrorystów. Czy zgodzi się pan ze mną, że jedną z najważniejszych ról premiera jest jednoczyć Kanadyjczyków, a nie dzielić ich przez wyzwiska? zapytała Chipiuk.

Trudeau odpowiedział: „Podkreśliłem, że istnieje różnica między ludźmi, którzy wahają się przed szczepieniem z różnych powodów, a ludźmi, którzy celowo rozpowszechniają dezinformację, która naraża życie i zdrowie innych Kanadyjczyków”.

Zeznania Trudeau wydają się zaprzeczać co najmniej dwóm wypowiedziom, które wygłosił.

W 2021 roku Trudeau powiedział , że Kanadyjczycy „gwałtownie sprzeciwiający się szczepieniom” „nie wierzą w naukę”, są „często mizoginami, często rasistami”, a nast”pnie zapytał retorycznie, czy Kanada powinna nadal „tolerować tych ludzi”.

Podczas protestów Freedom Convoy, zanim uchwalił ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych (EA), Trudeau po raz kolejny zdyskredytował nieszczepionych Kanadyjczyków, mówiąc, że ci, którzy  sprzeciwiają się posunięciom jego rządu  należą do „małej, skrajnej mniejszości”, która ma „niedopuszczalne poglądy” i nie „reprezentuje opinii Kanadyjczyków, którzy “stoją ramię w ramię”.

Później w podczas piątkowych zeznań Trudeau posunął się nawet do stwierdzenia , że ​​żałował, że nie zrobił „więcej”, aby skłonić ludzi do robienia szczepionek przeciwko COVID, pomimo wdrożenia niektórych z najsurowszych nakazów związanych z COVID dotyczących niezaszczepionych

Trudeau podkreślił, że  „spokojny i pewny siebie” jeśli chodzi o podjęcie decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego zimą  tego roku.

Piątek był ostatnim dniem przesłuchań publicznych w sprawie  Komisji .