W niedzielę 20 listopada 2022 r. w budynku Zarządu ZNP przy 71 Judson St, Etobicoke, odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Jubileuszu 90-lecia powstania Związku Narodowego Polskiego.

Jubileusz przypadał w roku 2020, ale ze względu na pandemię COVID-19, dopiero w tym roku odbyła się uroczystość, którą zorganizował pan Józef Aleksandrowicz, Prezes ZNP Gmina 1, a całe wydarzenie pięknie poprowadziła pani Anna Łabieniec.

W uroczo udekorowanej sali, która przybliżała już atmosferę Bożego Narodzenia, przybyli członkowie Związku wraz z najbliższymi, jak również licznie zaproszeni goście.
Atmosfera tego spotkania była tak wyjątkowa i niepowtarzalna, że zapewne pozostanie z nami na zawsze.

Niezapomniana i bardzo wzruszająca była prelekcja Pani Emilii Krula, 90-letniej córki jednego z pierwszych Założycieli i długoletniego Prezesa Związku Narodowego Polskiego pana M. Nędza.

Pani Emilia, która przez całe życie związana jest z Organizacją, z wielką pasją opowiedziała historię ZNP w Kanadzie, który od samego początku był budowany na solidnych fundamentach katolickich pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Opowiadała o wielkim, bezinteresownym zaangażowaniu Polonii w pielęgnowanie polskiego patriotyzmu i tradycji katolickich na ziemi kanadyjskiej.

Członkowie związku aktywnie popierali inicjatywy sprzyjające niepodległej Polsce. Mogliśmy się przekonać, jak ogromne było zaangażowanie Członków Związku w organizowanie licznych wydarzeń dla Polonii w Kanadzie, które zawsze były łączone z uroczystościami Kościoła katolickiego, czy świętami i wielkimi wydarzeniami z historii Polski.
Usłyszeliśmy, że nie do przecenienia była rola ZNP w Kanadzie, w niesieniu pomocy uciemiężonej jarzmem komunizmu Ojczyźnie, a także nieustanne popieranie ruchów patriotycznych.

Fotografie: Hieronim Teresiński

Prelekcja pani Emilii wzruszyła nasze serca i przymnożyła wiary w dobrą przyszłość ZNP w Kanadzie.

Podczas uroczystości głos również zabrali:
Pan Edward Kędzior, długoletni Prezes, który związany jest z ZNP od 50 lat.
Pan Jan Cytowski opowiadał o działalności ZNP w Obronę Dobrego Imienia Polski.
Pan Bartłomiej Habrowski, Wiceprezes ZNP,
Pani Teresa, córka byłego Prezesa Związku Narodowego Polskiego w Kanadzie pana Adama Laskowskiego.
Pani Bożena Nowinowska oraz Małżonek, Pan Bogumił Nowinowski, były Prezes ZNP.
Pan Krzysztof Rumian, były Prezes ZNP Gmina 1.
Pan Józef Aleksandrowicz, obecny Prezes ZNP Gmina 1.
Obecni byli również i wygłosili krótką prelekcję o znaczeniu Organizacji ZNP dla jedności Polonii:
Proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Toronto, O. Janusz Jajeśniak OMI
Ks. Jacek Cydzik CSsR, opiekun duchowy Rodziny Radia Maryja w Kanadzie.
Głos zabrali również:
Pani Anna Kacprzak, długoletnia Prezes Koła Kobiet ZNP.
Pani Krystyna Michniewicz, długoletnia Sekretarka ZNP.
Pan Andrzej Dziędzioła, opowiadał o swoim ojcu Mikołaju, który wydawał i drukował tygodnik “Głos Polski”. Mogliśmy zobaczyć album ze zdjęciami, przedstawiający początki powstania tygodnika.

Swoją książkę przedstawiła Pani Anna Łabieniec, w której z wielkimi detalami opisała 90 lat Związku Narodowego Polskiego w Kanadzie, przedstawiając mało znane fakty historyczne Organizacji.

Uroczystość Jubileuszowa 90 lat ZNP w Kanadzie była wyjątkowym i niezapomnianym spotkaniem, które przebiegło w ciepłej i serdecznej atmosferze oraz w głębokiej zadumie nad ogromnym wkładem kilku pokoleń Polaków w Kanadzie, którzy mimo trudnych warunków przez 90 lat bezinteresownie potrafili organizować życie Polonii w duchu wiary w Boga, podkreślając patriotyzm i wielką miłość do Polski.
Jesteśmy Im wszystkim za to ogromnie wdzięczni!

Irena Urbaniak
Sekretarz Generalny