Federalny minister zdrowia Jean-Yves Duclos poinformował, że   milion sztuk importowanych środków przeciwbólowych dla dzieci zaczyna pojawiać się na półkach aptecznych, a dodatkowe 500 000 sztuk zostało zamówionych i oczekuje się ich w ciągu najbliższych kilku tygodni.
Oddzielna dostawa środków przeciwbólowych dla dzieci z Australii jest kierowana do szpitali, a krajowa produkcja wzrosła, powiedział Duclos na konferencji prasowej w piątek rano.

W zeszłym tygodniu Health Canada poinformowało, że milion importowanych jednostek będzie prawie identyczny z lekami dopuszczonymi do obrotu w tym kraju, zwykle znanymi pod markami Tylenol i Advil.

„W niektórych miejscach leki już pokazują się na półkach, w innych miejscach może to zająć dodatkowy dzień” – powiedział Duclos.

„Spodziewamy się, że w przyszłym tygodniu poprawa dostępności będzie dość wyraźna  w całym kraju”.

Kanadyjskie Stowarzyszenie Farmaceutów zauważa, że pilny import leków nie wystarczy, aby zapełnić niedobór, dlatego ważne jest, aby unikać gromadzenia zapasów.

„Większość aptek wprowadza limity zakupów, jedno opakowanie na osobę  mówiąc ludziom, aby kupowali tylko to, czego potrzebują” – powiedziała Shelita Dattani, wiceprezes ds. Farmacji w Neighborhood Pharmacy Association of Canada.

Duclos powiedział, że   produkcja krajowa rośnie, a tylko w listopadzie producent Haleon wyprodukował ponad 1,1 miliona sztuk produktów Advil dla dzieci na rynek kanadyjski.

Jednostki te najpierw trafiają do szpitali, a później do aptek.

Dr Theresa Tam, główny urzędnik ds. Zdrowia publicznego w Kanadzie, powiedziała, że ​​ szpitale pediatryczne w całej Kanadzie zgłaszają „gwałtowny wzrost” hospitalizacji związanych z grypą wśród dzieci w wieku 16 lat i młodszych.

Tam wezwała Kanadyjczyków, aby zaszczepili się przeciw grypie i byli na bieżąco ze szczepieniami przeciwko COVID-19, a także podjęli inne środki ostrożności w celu kontroli infekcji, takie jak pozostanie w domu podczas choroby, noszenie masek i mycie rąk .