Premier Alberty naciska na organizacje, by odrzuciły nakazy szczepień, ale jednocześnie nie spieszy się z przedstawieniem obiecanej ustawy chroniącej prawa niezaszczepionych pracowników.

Przemawiając w Edmonton Danielle Smith oświadczyła, że organizatorzy Arctic Winter Games, którzy wnioskowało fundusze w kwocie o 1,2 miliona dolarów, zmienili swoją politykę szczepienną. Wcześniej dyskryminowali niezaszczepionych sportowców. Ostatecznie jednak, 18 listopada, ogłoszono, że organizator zrezygnował z wymogu szczepień. Arctic Winter Games odbędą się w dniach 29 stycznia – 4 lutego 2023 roku w Wood Buffalo.

Premier Smith poleciła też jednemu z ministrów, by skontaktował się z producentem filmowym, który ponoć nie chce zatrudniać niezaszczepionych fryzjerów.

„Będziemy robić takie rzeczy, żeby po prostu przypomnieć, że w tej prowincji nie dyskryminujemy ludzi z jakiegokolwiek powodu”, powiedziała Smith. Zapowiedziała, że ministrowie będą dzwonić do podmiotów, co do których pojawią się podejrzenia o dyskryminację osób niezaszczepionych. Dodała, że jeśli ktoś wie o przypadkach dyskryminacji ze strony przedsiębiorstw, powinien to zgłaszać do swojego posła.

Jednocześnie jednak okazało się, że Smith odstępuje od spełnienia jednej ze swoich najważniejszych obietnic wyborczych – wprowadzenia zmian do prowincyjnego Kodeksu Praw Człowieka, które miałyby uniemożliwiać pracodawcom odmowę zatrudnienia osoby niezaszczepionej. 20 października pani premier spotkała się z członkami Izby Handlowej w Edmonton i deklarowała wtedy, że zmiana Kodeksu będzie jej priorytetem podczas jesiennego posiedzenia parlamentu, które rozpoczęło się we wtorek. W poniedziałek jednak lider rządu w parlamencie, Joseph Schow, powiedział, że ustawy nie ma w planach legislacyjnych. Rząd ma się teraz skupić na kwestiach przystępności oraz na suwerenności Alberty.

Smith pytana o zmianę Kodeksu, wyjaśniła, że wymagałaby większego przeglądu prawa. Zmiana jednego fragmentu w jednym akcie prawnym niestety nie rozwiąże problemu i potrzebne jest szersze podejście.

Lisa Young, profesor nauk politycznych z University of Calgary, mówi, że Smith powinna przedstawić ustawę, która potem mogłaby być podważana w sądzie, zamiast za zamkniętymi drzwiami upominać firmy i organizacje, by odchodziły od nakazów szczepień.