Wojsko, pracownicy służby zdrowia i rząd przygotowują się do wdrożenia planu dystrybucji szczepionki. W poniedziałek miały odbyć się ćwiczenia. Generał dywizji Dany Fortin, który z ramienia wojska stanął na czele grupy zadaniowej wprowadzającej szczepionkę, tłumaczy, że takie ćwiczenia mają zapewnić komfort i poczucie bezpieczeństwa wszystkim zaangażowanym w proces dystrybucji szczepionki, gdy już przyjdzie co do czego.

Health Canada może zatwierdzić szczepionkę Pfizer-BioNtech nawet w tym tygodniu. Jeden z dyrektorów BioNtech mówi, że dostawy mogą się zacząć właściwie następnego dnia po zatwierdzeniu. Dawki preparatu musza być przewożone w niskich temperaturach, co komplikuje logistykę. Rząd federalny podaje, że dostawy będą realizowane stopniowo. Na początku przyszłego roku Kanada ma dostać około sześciu milionów dawek. Szczepionka jest efektywna po przyjęciu drugiej dawki.

Z dużym prawdopodobieństwem za transport na odległe tereny będzie odpowiadać wojsko.

Pierwszym krajem, który zatwierdził szczepionkę Pfizer-BioNtech, była Wielka Brytania. Zrobiła to w zeszłym tygodniu i pierwsze dawki dostarczono po 24 godzinach. Akcja szczepień ma się zacząć 8 grudnia. Wielka Brytania zamówiła 40 milionów dawek, czyli ilość pozwalającą na zaszczepienie 20 milionów ludzi. Do końca roku szczepionka ma być podana milionowi osób.