Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego premiera Justina Trudeau poinformowała, że  urzędnicy przygotowują się na ewentualność  kolejnego protestu „ Konwoju Wolności ” na początku 2023 roku.

Jody Thomas powiedziała komisji parlamentarnej w czwartek wieczorem, że wiceministrowie, niektórzy z najwyższych urzędników państwowych w rządzie, spotykają się po raz pierwszy w tym tygodniu, aby omówić potencjalną demonstrację .

Thomas powiedziała, że Mike MacDonald, zastępca sekretarza gabinetu w Biurze Tajnej Rady, już przewodniczył spotkaniom, „aby zacząć przyglądać się, jak zamierzamy zareagować”.

Na początku tego miesiąca James Bauder, założyciel   Canada Unity i jeden z pierwotnych organizatorów protestów, które zeszłej zimy zablokowały centrum Ottawy, poinformował, że   w lutym przyszłego roku odbędzie się kolejny protest.

Bauder napisał na Facebooku, że chce, aby  zaznaczyć sobie w  kalendarzach czterodniową „edycję konwoju  z gałązką oliwną” od 18 do 21 lutego, z planem powrotu do domu z Ottawy 22 lutego.

„Absolutnie uczymy się na podstawie tego, co się wydarzyło – powiedziała Thomas. Dodała, że ​​część tych wysiłków skupiła się na tym, jak interpretować  dane wywiadowcze zebrane z mediów społecznościowych, jednocześnie zapewniając, że przepisy dotyczące prywatności są nadal przestrzegane.

Zapytana o możliwość „Konwoju 2.0”, Thomas dodała, że „z wyprzedzeniem zostaną podjęte inne działania, aby zapobiec temu co widzieliśmy w styczniu i lutym”.

Zauważyła, że ​​protesty solidarnościowe w Quebec City i Montrealu, gdzie zabroniono parkowania dużym ciężarówkom, przebiegały inaczej i trwały krócej.