We wtorek wszedł w życie  zakaz produkcji i importu na sprzedaż niektórych artykułów z tworzyw sztucznych, w tym toreb na zakupy i słomek.
Od wtorku firmy nie mogą już produkować ani wwozić do Kanady plastikowych toreb rozdawanych przy kasach, plastykowych sztućców, patyczków do mieszania, słomek i pojemników na wynos – a za rok ich sprzedaż będzie nielegalna. W czerwcu przyszłego roku zakaz produkcji i importu obejmie plastikowe obejmy używane do pakowania sześciopaków napojów w puszkach , a ich sprzedaż zostanie zakazana rok później. Rząd federalny szacuje, że pozbycie się jednorazowych tworzyw sztucznych wyeliminuje 1,3 miliona ton trudnych do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych.

Niektórzy uważają, że zakaz spowoduje wiele nieprzewidzianych konsekwencji. Już dzisiaj osoby robiące zakupy w Walmarcie, gdzie od kilku miesięcy nie ma plastykowych toreb na zakupy skarżą się, że mają w domach wiele toreb wielokrotnego użytku, kupowanych za każdym razem przy kasie, a a produkcja i utylizacja tych toreb jest gorsza środowiskowo, niż toreb jednorazowych.