Kanadyjski okręt wojenny przepłynął sporną Cieśninę Tajwańską w ramach wspólnych ćwiczeń z sojuszniczymi siłami morskimi. Akcja ta pokazuje stanowisko Ottawy w utrzymaniu międzynarodowego statusu drogi wodnej w odpowiedzi na terytorialne roszczenia Chin.

Fregata klasy Halifax, HMCS Ottawa, należąca do Królewskiej Marynarki Wojennej Kanady, przepłynęła drogą wodną obok USS Ralph Johnson, niszczyciela rakietowego amerykańskiej marynarki wojennej, podczas tego, co obie strony określiły jako ćwiczenia w zakresie wolności żeglugi, jak donosi CBC News .
„Przejście przez Cieśninę Tajwańską ma zademonstrować że Indo-Pacyfik jest wolny i otwarty” – powiedział CBC News Sam Patchell, dowódca kanadyjskiego okrętu wojennego. „Jedynym sposobem, w jaki możemy to zrobić, jest przybycie tutaj i zasygnalizowanie tego”.

Oprócz Cieśniny Tajwańskiej Pekin zgłosił także roszczenia terytorialne do Morza Południowochińskiego, po którym obecnie pływa kanadyjski okręt wojenny.

Ambasada Chin w Kanadzie wydała w lipcu oświadczenie, w którym potępia Kanadę za prowadzenie ćwiczeń wojskowych ze Stanami Zjednoczonymi na Morzu Południowochińskim i przepływanie statków wojskowych przez Cieśninę Tajwańską. Chiny nie wydały jednak jeszcze oficjalnej odpowiedzi na niedawne przejście przez Cieśninę Tajwańską marynarki kanadyjskiej i amerykańskiej.
Przed tą ostatnią przeprawą okręt HMCS Montreal Królewskiej Marynarki Wojennej Kanady brał udział we wspólnych ćwiczeniach wojskowych na Morzu Wschodniochińskim wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Japonią i Australią. Ćwiczenia te zakończyły się 5 czerwca.