Amerykańska agencja federalna może wprowadzić ogólnokrajowy zakaz kuchenek na gaz ziemny w związku z obawami, że powodują one problemy zdrowotne.

Amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC) będzie publicznie zajmować się sprawą kuchenek zimą 2023 roku i może ustanowić normy dotyczące emisji, a nawet może ich zakazać, powiedział szef CPSC Richard Trumka Jr. w rozmowie z Bloomberg News . Szacuje się, że piece na gaz ziemny są używane w około 40 procentach wszystkich gospodarstw domowych w USA.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„To ukryte zagrożenie” — powiedział Trumka w wywiadzie opublikowanym 9 stycznia. „Każda opcja jest na stole. Produkty, których nie można uczynić bezpiecznymi mogą zostać zakazane”.

Trumka, mianowany na stanowisko przez Bidena, jest byłym pracownikiem Partii Demokratycznej w Kongresie i synem Richarda Trumki, byłego szefa jednego z najpotężniejszych związków w Stanach Zjednoczonych, AFL-CIO.

Grupy branżowe twierdzą, że piece na gaz ziemny niekoniecznie emitują bardziej szkodliwe emisje niż inne rodzaje pieców. Association of Home Appliance Manufacturers i American Gas Association sprzeciwiły się ewentualnemu zakazowi argumentując, że przedmiotem dyskusji powinna być wentylacja a nie same piece.

Zdaniem Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA)  i Światowej Organizacji Zdrowia  kuchenki na gaz ziemny emitują niebezpieczne poziomy zanieczyszczeń powietrza, takich jak dwutlenek azotu, tlenek węgla i inne cząsteczki. Niektóre badania pokazują, że urządzenia na gaz ziemny wydzielają metan nawet po wyłączeniu, twierdzą krytycy pieców.

Konserwatywne grupy skrytykowały zakazy dotyczące urządzeń i pieców zasilanych gazem ziemnym.

„Zakaz gazu ziemnego ograniczyłby konsumentom możliwość wyboru preferowanego źródła energii. Głównym powodem, dla którego rodziny lubią gaz ziemny, jest to, że wygrywa pod względem kosztów” – stwierdziła Heritage Foundation w artykule z 2020 roku.

American Gas Association stwierdziło również w 2020 r., że „gospodarstwa domowe, które wykorzystują gaz ziemny do ogrzewania, gotowania i suszenia ubrań, oszczędzają średnio 879 USD rocznie w porównaniu z domami wykorzystującymi energię elektryczną do tych zastosowań”.