Linie lotnicze, browary i sieci kin znalazły się wśród największych beneficjentów rządowych grantów wypłacanych przez Queen’s Park przedsiębiorstwom z sektora turystycznego jako rekompensata za straty poniesione w czasie pandemii. Rząd Ontario przekazał pieniądze 571 firmom, wśród których znalazły się Air Canada, WestJet i Cineplex. Wypłacono łącznie 100 milionów dolarów.

Rząd na początku nie chciał ujawniać nazw przedsiębiorstw, które otrzymały granty w ramach Ontario Tourism Recovery Program, jednak CBC News uzyskało listę po złożeniu zapytania w oparciu o prawo do wolnego dostępu do informacji. Okazało się, że największe kwoty – po 695 000 dol. – otrzymało 55 firm, w tym Air Canada, WestJet, Porter Airlines, Canada’s Wonderland, African Lion Safari, Amsterdam Brewing Corp., Andrew Peller Ltd., Cineplex Inc., Landmark Cinemas Holding Ltd., Gillin Engineering and Construction Ltd., Kingsett Real Estate Growth LP No 5., Morguard Corp. – więc także firmy, które są właścicielami hoteli, ale ich główna działalność skupia się na budownictwie i rynku nieruchomości.

Prawie połowa całkowitej kwoty finansowania wypłaconej w ramach programu została przekazana 68 przedsiebiorstwom. Każde z nich dostało ponad 500 000 dol. Ponad 70 proc. beneficjentów otrzymało kwoty poniżej 100 000 dol.

Program grantowy został ogłoszony w 2021 roku. Pieniądze miały być przeznaczone dla przedsiębiorstw z sektora turystycznego z siedzibą w Ontario, oferujących rozrywkę lub zakwaterowanie, które zostały najbardziej poszkodowane w czasie pandemii, a także prywatnych przedsiębiorstw turystycznych, które w znaczny sposób napędzają lokalną gospodarkę. O granty nie mogły ubiegać się restauracje.

Christopher Bloore, przewodniczący Tourism Industry Association of Ontario, mówi, że przedsiębiorcy są wdzięczni rządowi za otrzymane finansowanie, które pomogło im zmniejszyć straty. Problemem było jednak tempo przekazywania środków. Rząd utworzył fundusz na granty w ramach budżetu ogłoszonego w marcu 2021 roku, rozpoczął nabór wniosków w październiku, przy czym termin składania aplikacji upływał w listopadzie. Od tego czasu pieniądze miały być przekazane w ciągu kilku tygodni, tymczasem wypłaty rozpoczęły się dopiero pod koniec marca 2022 roku – czyli dwa lata od początku pandemii.