Przed szczytem przywódców Ameryki Północnej między prezydentem Joe Bidenem, premierem Kanady Justinem Trudeau i prezydentem Meksyku Andrésem Manuelem Lópezem Obradorem, Biały Dom wydał we wtorek rano oświadczenie, w którym poinformował że trzy kraje podejmą kroki w celu wzmocnienia przemysłu półprzewodnikowego na kontynencie.

Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk pogłębią „współpracę gospodarczą, będą promować inwestycje oraz wzmacniać konkurencyjność, innowacyjność  organizując pierwsze w historii trójstronne forum półprzewodników  w celu dostosowania polityki rządowej i zwiększenia inwestycji w łańcuchy dostaw półprzewodników w całej Ameryce Północnej” ”- stwierdza Biały Dom.

Kraje te będą również współpracować, aby koordynować wysiłki związane z mapowaniem łańcucha dostaw półprzewodników i identyfikować „uzupełniające się możliwości inwestycyjne” – czytamy w oświadczeniu.

Chipy półprzewodnikowe są wykorzystywane do wielu celów, w tym do produkcji samochodów, telekomunikacji i obronności. Branża od lat jest zdominowana przez Azję, a zakłócenia podczas pandemii koronawirusa stworzyły problemy w północnoamerykańskich łańcuchach dostaw.

 

Imigracja, czysta energia i bezpieczeństwo to jedne z tematów, które przywódcy   omówili na szczycie.