Awaria systemu komunikacji obsługiwanego przez Federalną Administrację Lotnictwa ( FAA )  zakłóciła podróże lotnicze, ponieważ agencja nakazała wszystkim liniom lotniczym uziemienie samolotów w Stanach Zjednoczonych, a Biały Dom poinformował, że rozpoczęto dochodzenie w tej sprawie.

W tej chwili nic nie wskazuje na to, że awaria była spowodowana cyberatakiem.

Problem z amerykańskimi systemami lotniczymi  powodował również problemy w Kanadzie

Rzeczniczka Greater Toronto Airports Authority, Tori Gass, powiedziała CP24, że pasażerowie powinni sprawdzić status swojego lotu przed wyruszeniem na lotnisko. W podróżowaniu między Stanami Zjednoczonymi a Kanadą mogą wystąpić perturbacje.

„FAA nakazała liniom lotniczym wstrzymanie wszystkich odlotów krajowych do 9 rano czasu wschodniego, aby umożliwić agencji sprawdzenie integralności informacji dotyczących lotu i bezpieczeństwa” – czytamy na Twitterze.

Według FAA system powiadamiania  (NOTAM), który ma kluczowe znaczenie dla przekazywania niezbędnych informacji dla lotów, we wtorek wieczorem  zawiódł po raz pierwszy w historii i pozostawał wyłączony  do środy rano.

Wszystkie loty zostały uziemione na wszystkich lotniskach w Stanach Zjednoczonych, zgodnie z  zaleceniem FAA wydanym o 7:44 rano w środę rano.

Zgodnie z wcześniejszym komunikatem nakaz nie obejmuje samolotów wojskowych i lotów ewakuacyjnych .

„FAA nakazała liniom lotniczym wstrzymanie wszystkich odlotów krajowych do 9 rano czasu wschodniego, aby umożliwić agencji zweryfikowanie integralności informacji dotyczących lotów i ich bezpieczeństwa” – poinformowała FAA w oświadczeniu na Twitterze .

Agencja dodała, że ​​„nadal pracuje” nad przywróceniem systemu NOTAM po tym, jak wcześniejszy komunikaty stwierdzał, że ​​„awaria trwa nadal i nie ma szacowanego czasu jej usunięcia”.

„W tej chwili nie ma dowodów na cyberatak, ale prezydent polecił DOT [Departamentowi Transportu] przeprowadzenie pełnego dochodzenia w sprawie przyczyn. FAA będzie dostarczać regularne aktualizacje” – napisała sekretarz prasowy Białego Domu, Karine Jean-Pierre,