Różne media opublikowały niepokojące wideo z kłótni między dwoma ochroniarzami szpitala a Stephanie Warriner – pacjentką, która straciła przytomność i nigdy się nie obudziła po tym, zaatakowano ją gdyż miała maska ściągniętą pod brodę.

12 stycznia CTV News Toronto opublikowało nowe nagranie wideo przedstawiające konfrontację 43-letniej Warrinera ze ochroniarzamii Amandą Rojas-Silva (42 lata) i Shane’em Hutleyem (35 lat) w Toronto General Hospital 11 maja 2020 r. Dwoje ochroniarzy zostało później oskarżonych z nieumyślnym spowodowaniem śmierci i „przestępcze zaniedbanie polegającym na bezprawnym pozbawieniu wolności/ użyciu środku przymusu ze skutkiem śmiertelnym”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Pomimo nowego wideo dostarczonego do sądu, sędzia Sądu Najwyższego Ontario, Sean Dunphy, orzekł, że nie ma wystarczających dowodów, aby przystąpić do procesu, który pierwotnie miał się odbyć w maju . Dunphy oddalił zarzuty przeciwko Rojasowi-Silvie i Hutleyowi w decyzji wydanej 22 listopada 2022 r.

Denise Warriner, siostra pacjentki, obwinia za śmierć swojej siostry „paranoję i fobię związaną z COVID”. „Była wobec niej obojętność. Była szarpana jak bydło” – powiedziała Denise, a artykule, który ukazał się w Toronto Sun 15 stycznia. „Została przyparta do ściany, przytrzymywana i skuta kajdankami. To było bez serca, okrutne i niepotrzebne”.

„To nie było więzienie, ale szpital” – dodała.

Denise powiedziała, że ​​rodzina chciała się odwołać, ale powiedziano jej, że „30-dniowy okres na wniesienie apelacji już upłynął”.

„Wydaje się, że system chce, żeby to zamieść pod dywan” – dodała.

Denise powiedziała CBC News , że czuła „szok” i „przerażenie”, gdy dowiedziała się, że nie będzie rozprawy sądowej.

Na filmie widać strażników zbliżających się do Warriner, siedzącej samotnie na krześle pod ścianą, z maską pod brodą. Strażniczka zbliża się i zaczyna  gestykulować blisko twarzy Warrinera.

Kamera jest na chwilę odwrócona. Następnie z powrotem pokazuje miejsce zdarzenia, a Warriner wstaje i próbuje odejść od ochroniarza, który następnie popycha ją na ścianę. Inni strażnicy podbiegają, a kamera jest skierowana na pustą ścianę.

„Stephanie była piękną, troskliwą osobą. Nie złamała żadnego prawa i nikogo nie krzywdziła. Opuściła maskę tylko po to, by zaczerpnąć powietrza” – powiedziała jej siostra Toronto Sun.

„Właściwie tam umarła” – powiedziała Denise. „Lekarze później ją reanimowali, nigdy nie odzyskała przytomności, a ponieważ lekarz stwierdził, że nie ma aktywności mózgu, 16 dni później odłączono ją od aparatury podtrzymującej życie”.

Warriner udała się do szpitala po pomoc medyczną, cierpiąc na chroniczne problemy z oddychaniem. Według dokumentów sądowych Warriner przebywała na oddziale COVID w szpitalu i wezwano ochronę, ponieważ zdjęła maskę.

Według City News, w grudniu 2020 r. policja w Toronto zezwoliła Denise na obejrzenie nagrania z monitoringu, które zostało teraz opublikowane przez media.

„Jeden z ochroniarzy agresywnie i brutalnie chwyta moją siostrę i najpierw miażdży jej twarz o  ścianę” – powiedziała Denise City News.  Dokumenty sądowe wskazują, że Warriner „doznała zatrzymania krążenia i oddychania, które spowodowało, że jej mózg był pozbawiony tlenu” i doznała „uszkodzenia mózgu wynikającego z braku tlenu”.

W raporcie koronera stwierdzono, że zmarła z powodu „uduszenia”.

„Szkoda, że ​​ława przysięgłych tego nie zobaczy”, powiedziała jej siostra Toronto Sun.