Jedno ze źródeł podało, że Kanada prawdopodobnie wyśle ​​Ukrainie wariant A4 czołgu — najstarszego na wyposażeniu kanadyjskiej armii. Kanada kupiła A4 od Holandii podczas wojny w Afganistanie.

The Globe and Mail jako pierwszy podał liczbę czołgów, które Kanada może wysłać na działania wojenne Ukrainy.

„Wiele czołgów jest w złym stanie, ale możemy upewnić się, że są sprawne i gotowe do ataku” – powiedział w środę emerytowany kanadyjski generał Rick Hillier.
Wcześniej w środę premier Justin Trudeau powiedział, że jego rząd zapewni Ukrainie większe wsparcie, ale odmówił przyłączenia się do sojuszników, ogłaszających darowiznę niemieckich czołgów, aby odeprzeć siły rosyjskie.

„Będziemy nadal tam być, aby udzielać Ukrainie wszelkiego możliwego wsparcia” – powiedział Trudeau. „Nie będę dzisiaj ogłaszał, ale mogę powiedzieć, że bardzo, bardzo uważnie przyglądamy się, co jeszcze możemy zrobić, aby wesprzeć Ukrainę”.

Ukraina od tygodni prosi swoich sojuszników o dostarczenie jej do 300 niemieckich czołgów bojowych Leopard 2.

Kanada kupiła swoje Leopardy od Niemiec podczas wojny w Afganistanie. Są teoretycznie podzieleni na eskadry po 19 czołgów każda, z dwoma eskadrami w Edmonton i trzecią w CFB Gagetown, NB. Większość pozostałych znajduje się w szkole szkolenia pancernego w Gagetown.