Kanada, silna i wolna, nie jest już tak wolna, wynika z Human Freedom Index (HFI), opracowywanego corocznie przez Fraser Institute i amerykański Cato Institute.

całość tutaj

Po raz pierwszy od ponad 10 lat Kanada nie znalazła się w pierwszej dziesiątce najbardziej wolnych krajów na świecie, w oparciu o różne wskaźniki wolności osobistej, takie jak swoboda przemieszczania się, słowa, zgromadzeń, religii i wolności gospodarczej.

W tym roku Kanada zajmuje 13. miejsce na liście wolnych krajów na świecie, korzystając z najnowszych dostępnych danych z 2020 r., podczas gdy w zeszłym roku zajęła 6. miejsce, korzystając z danych z 2019 r.

To pierwszy raz od 12 lat, kiedy Kanada nie znalazła się w pierwszej dziesiątce. Autorzy badania przypisują ten spadek reakcji rządu na pandemię.

„Podczas pandemii, podobnie jak inne rządy na całym świecie, rządy w Kanadzie ograniczyły swobodę przemieszczania się, wypowiedzi, zgromadzeń i inne wolności nawet bardziej niż w poprzednich latach” – powiedział Fred McMahon z Fraser Institute, współautor HFI.

„Gwałtowny spadek wolności w 2020 r. następuje po latach powolnego spadku po szczycie z 2007 r. i ustawia globalną wolność na poziomie znacznie niższym niż w 2000 r., wcześniej najniższym punkcie w ciągu ostatnich dwóch dekad” – czytamy w raporcie.

Dane wskazują również na nierówną dystrybucję wolności na całym świecie, gdzie 13,4 procent populacji żyje w pierwszej ćwiartce wolnych krajów na świecie, a prawie 40 procent w dolnej ćwiartce listy.

Kraje, które były najbardziej wolne, miały również znacznie wyższy średni dochód na mieszkańca (48 644 USD) w porównaniu ze średnim dochodem na mieszkańca (11 566 USD) w mniej wolnej ćwiartce rankingu.

Szwajcaria zajęła pierwsze miejsce w rankingu wolności, a następnie Nowa Zelandia, Estonia, Dania, Irlandia, Szwecja, Islandia, Finlandia, Holandia i Luksemburg na 10. miejscu.

Najmniej wolnych krajów na świecie, od najniższego do najwyższego wyniku, to Syria (165. miejsce), Wenezuela (163), Iran (162), Arabia Saudyjska (159), Chiny (152), Turcja (130) i Nigeria (124). .

W raporcie zauważono, że w latach 2019-2020 polityka pandemiczna ograniczyła wolność 94,3 procent światowej populacji.

Polska zakwalifikowana została na miejscu 49