W nadchodzących tygodniach Kanada wyśle ​​na Ukrainę 4 gotowe do walki czołgi Leopard 2
poinformowała w czwartek kanadyjska minister obrony dodając , że później możne przekazać więcej czołgów, ale nie wiadomo ile.

Kanada dostarczy Ukrainie cztery czołgi podstawowe Leopard 2 A4 i instruktorów kanadyjskich sił zbrojnych, którzy będą uczyć ukraińskich żołnierzy obsługi tych pojazdów, powiedziała Anita Anand.

„Te czołgi pozwolą Ukrainie wyzwolić jeszcze większą część terytorium i obronić swój lud przed brutalną inwazją Rosji. Te cztery czołgi są gotowe do walki i zostaną rozmieszczone w nadchodzących tygodniach”.

Zapytany, dlaczego Kanada dostarczyła tylko cztery czołgi – i czy później można by dostarczyć więcej czołgów – Anand powiedział, że Kanada przekaże tylko pojazdy, które może wesprzeć w terenie, częściami zamiennymi i szkoleniem.

„Musimy upewnić się, że nasza armia ma odpowiednią liczbę czołgów do szkolenia i wypełniania naszych zobowiązań w NATO” – powiedziała. „Istnieje więc możliwość dalszych darowizn”.

Kanada kupiła swoje Leopardy od Niemiec podczas wojny w Afganistanie.   Kanadyjskie Siły Zbrojne mają na swoim wyposażeniu 112 Leopardów 2. Obejmują one 82 przeznaczone do walki i 30, które są wykorzystywane do celów inżynieryjnych i odzyskiwania uszkodzonych pojazdów. Wiele z nich nie jest gotowych do walki z powodu problemów z konserwacją. Za problemy z konserwacją obwiniano brak infrastruktury, techników i części zamiennych.
Gen. Wayne Eyre, szef sztabu powiedział, że czołgi Leopard 2 A4, które Kanada dostarcza Ukrainie, to ten sam model co czołgi obiecane przez Finlandię i Polskę, co pozwoli Ukrainie na wymianę części i personelu.

Eyre dodał, że dostarczenie czołgów będzie trudne, ale można je przetransportować pojedynczo do Europy samolotem C-17 Globemaster .