W czwartek premier Justin Trudeau powołał Amirę Elghawaby na nowo utworzone stanowisko „specjalnego reprezentanta ds. zwalczania islamofobii”. Elghawaby po odebraniu nominacji powiedziała, że wśród jej priorytetów znalazło się dążenie do wprowadzenia prawa przeciwdziałającego publikacji i rozpowszechniania szkodliwych treści w internecie. Stwierdziła, że trzeba powstrzymać nienawiść i dezinformację, która jest pożywką dla szkodliwych, ekstremistycznych poglądów, a także podsyca stereotypy i fałszywe myślenie o muzułmanach.

Rząd federalny stara się już o uchwalenie kilku ustaw mających na celu regulowanie internetu. W jednej z nich mówi się właśnie o szkodzeniu w wirtualnym świecie. Krytycy zwracają uwagę, że proponowana definicja takiej szkodliwości jest bardzo szeroka i może obejmować więcej niż tylko mowę nienawiści.

Liberałowie planują też utworzyć stanowisko komisarza ds. bezpieczeństwa cyfrowego, który będzie miał uprawnienia do usuwania obraźliwych treści.

Elghawaby wcześniej pracowała w Toronto Star i CBC News jako dziennikarka. Zasiadała w krajowej radzie muzułmanów i Canadian Anti-Hate Network.