Donald Trump zasugerował, że bardziej ufa rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi niż „łajdakom” pracującym w amerykańskim wywiadzie.

W poście na Truth Social były prezydent odniósł się do komentarzy, które wygłosił po spotkaniu z Putinem w Helsinkach w Finlandii w 2018 roku, kiedy powiedział, że nie „widzi żadnego powodu” , dla którego Rosja miałaby ingerować w wybory w 2016 roku, pomimo tego, co twierdziło FBI . Trump po raz kolejny zasugerował, że bardziej ufa Putinowi niż amerykańskiemu wywiadowi, wskazując na artykuł o byłym funkcjonariuszu FBI Charlesie McGonigalu, czołowej postaci w śledztwie FBI w sprawie powiązań kampanii Trumpa z Rosją przed wyborami w 2016 roku.

McGonigal został niedawno aresztowany pod zarzutem szeregu przestępstw, w tym współpracy z rosyjskim oligarchą Olegiem Deripeską.

„Pamiętajcie, jak w Helsinkach trzeciorzędny reporter zapytał mnie, komu bardziej ufam, prezydentowi Rosji Putinowi czy naszym nędznikom z wywiadu” – napisał Trump w poście Truth Social.

„W tamtym czasie mój instynkt mówił mi, że mamy naprawdę złych ludzi w postaci Jamesa Comeya , McCabe (którego żonie pomagała Crooked Hillary, podczas gdy Crooked Hillary była przedmiotem śledztwa!), Brennan, Peter Strzok (którego żona jest w SEC ) i jego kochankę, Lisę Page.

„A teraz dodaj McGonigala i inny szlam  do listy. Kogo byś wybrał, Putina czy tych Misfits?”

Trump był wielokrotnie krytykowany za opowiadanie się po stronie Putina zarówno jako prezydent, jak i od czasu, gdy opuścił Biały Dom.

W 2018 roku, po obronie prezydenta Rosji w Helsinkach, ówczesny przywódca Demokratów w Senacie Chuck Schumer powiedział, że „w całej historii naszego kraju Amerykanie nigdy nie mieli prezydenta Stanów Zjednoczonych popierającego amerykańskiego przeciwnika” w sposób, w jaki Trump popiera Putina .

„Dla prezydenta Stanów Zjednoczonych sprzymierzenie się z prezydentem Putinem przeciwko amerykańskim organom ścigania, amerykańskim funkcjonariuszom obrony i amerykańskim agencjom wywiadowczym jest bezmyślne i niebezpieczne” – napisał Schumer na Twitterze. „Prezydent stawia się ponad naszym krajem”.

Trump został również potępiony, w tym przez członków własnej partii, za komentarze, które wygłosił na temat Putina przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Przemawiając w programie Clay Travis & Buck Sexton Show w lutym 2022 r., Trump opisał taktykę Putina polegającą na uznaniu dwóch samozwańczych republik we wschodniej Ukrainie i wysłaniu wojsk rosyjskich do regionów pod pozorem „operacji pokojowych” jako „genialną” i „bardzo sprytną”. ”.

Trump wielokrotnie twierdził również, że inwazja Rosji na Ukrainę nigdy by się nie wydarzyła, gdyby nadal był prezydentem, a nawetbyłby w stanie ją zakończyć teraz, gdyby sprawował urząd. „Moja osobowość uchroniła nas przed wojną” – powiedział Trump na dorocznym spotkaniu Republikańskiego Komitetu Stanu New Hampshire w Salem w sobotę, 28 stycznia.

„I mówiłem wam wcześniej, [to] nigdy by się nie wydarzyło z Rosją. Putin nigdy by nie wszedł. I nawet teraz mógłbym rozwiązać ten problem w 24 godziny . To okropne, co się stało. Te miasta są teraz rujnowane”.

za The Newsweek