Ukraiński pełnomocnik ds. ochrony języka państwowego przypomniał, że od 16 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy na Ukrainie będą mieli obowiązek obsługi klienta tylko w języku ukraińskim. Obsługa w innym języku będzie możliwa tylko na życzenie klienta.

Pełnomocnik ds. ochrony języka państwowego Taras Kremiń napisał we wtorek na Facebooku, że 16 stycznia przyszłego roku zacznie obowiązywać artykuł 30. ustawy „O zabezpieczeniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako państwowego”. Według niego zgodnie z tym przepisem „wszyscy usługodawcy, niezależnie od formy własności, są zobowiązani do obsługi konsumentów i udzielania informacji o towarach i usługach w języku państwowym”, czyli ukraińskim.

„W supermarkecie i sklepie internetowym, w kawiarni, banku, na stacji benzynowej, aptece czy bibliotece, gdziekolwiek jesteś – obsługa musi być w języku ukraińskim. Tylko na życzenie klienta jego osobista obsługa może być prowadzona w innym języku” – podkreślił Kremiń.

Pełnomocnik poprosił, by w przypadku naruszenia prawa do obsługi w języku ukraińskim klienci kontaktowali się z jego biurem.

Ukraińska ustawa językowa weszła w życie w połowie lipca 2019 roku, jednak stanowi ona, że artykuł 30. ma 18-miesięczne vacatio legis. Ustawa utwierdza status języka ukraińskiego jako jedynego oficjalnego na Ukrainie. Przedstawiciele władz państwowych, sądów i prokuratury, oficerowie zawodowi, a także nauczyciele i lekarze mają obowiązek posługiwania się oficjalnie językiem ukraińskim.

Ukraińska ustawa językowa wzbudza protesty Węgier i Rosji. Polskie władze pozostają w tej kwestii bierne, mimo iż godzi ona także w prawa Polaków-obywateli Ukrainy.

za kresy.pl