Rząd federalny nie zdołał wydać dziesiątek miliardów dolarów w ostatnim roku podatkowym na obiecane programy i usługi, w tym nowy sprzęt wojskowy, przystępne cenowo mieszkania i wsparcie dla weteranów.

Departamenty federalne obwiniają różne czynniki za wygaśnięcie rekordowej sumy 38 miliardów dolarów finansowania w latach 2021-22, w tym opóźnienia i zakłócenia spowodowane pandemią COVID-19. Znaczna część tych pieniędzy “przeszła” na kolejne lata.

Niewydane fundusze odegrały również dużą rolę w tym, że rząd liberalny odnotował mniejszy niż oczekiwano deficyt w roku kończącym się 31 marca 2022 r.

Kanada odnotowała deficyt w wysokości 90,2 mld dol. – o 23,6 mld dol. mniej niż przewidywano w budżecie.

Kwota utraconych funduszy jest ujęta w najnowszym zestawieniu rachunków publicznych, raporcie na temat dochodów i wydatków federalnych każdego departamentu i agencji składanym co roku w Izbie Gmin.

38,2 miliarda dolarów, które zgłoszono jako wygasłe w ostatnim roku podatkowym, stanowi nowy rekord w stosunku do poprzedniego roku, który wyniósł 32,2 miliarda dolarów. To był dramatyczny wzrost w stosunku do poprzedniego rekordu 14 miliardów dolarów w latach 2019-20.

Health Canada i Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego zgłosiły największe uchybienia ze wszystkich departamentów i agencji, przy czym prawie 11,2 miliarda dolarów z ich łącznego budżetu 28,2 miliarda dolarów nie zostało wydanych.
Wiele z tego zostało zarezerwowanych na inicjatywy związane z COVID-19, które nie były potrzebne, powiedziała rzeczniczka Health Canada Tammy Jarbeau. Należą do nich szczepionki, środki ochrony osobistej i szybkie testy.

Pandemia pojawiła się w odpowiedziach i wyjaśnieniach wielu innych departamentów i agencji, z których wiele obwinia COVID-19 za opóźnienia.

Jednym z nich był Departament Obrony, który odnotował utratę 2,5 miliarda dolarów w ostatnim roku podatkowym. Znaczna część pieniędzy nie została wydana z powodu opóźnień w dostawie nowego sprzętu wojskowego, takiego jak arktyczne łodzie patrolowe i modernizacja  pojazdów opancerzonych.

za Canadian Press