Wojsko USA zestrzeliło  chiński balon obserwacyjny nad Oceanem Atlantyckim u   wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych – poinformowała w sobotę amerykańska administracja

Balon szpiegowski został po raz pierwszy zauważony na niebie nad Montaną na początku tego tygodnia i podróżował przez środek kraju zgodnie z prądami  pogodowymi, zanim opuścił kontynentalne Stany Zjednoczone w sobotę.

Przed zestrzeleniem balonu Federalna Administracja Lotnictwa zamknęła przestrzeń powietrzną w Północnej Karolinie oraz w Południowej Karolinie.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że balon przypadkowo wleciał w przestrzeń powietrzną USA. Ale Departament Stanu powiedział, że obecność balonu w przestrzeni powietrznej USA była „wyraźnym naruszeniem naszej suwerenności, a także prawa międzynarodowego.

Odkrycie balonu skłoniło sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena do przełożenia długo oczekiwanej wizyty dyplomatycznej w Chinach, mówiąc, że incydent „stworzył warunki, które podważają cel podróży”.