Ponad 1500 kanadyjskich psychiatrów, pediatrów, profesorów medycyny i lekarzy ogólnych dołączyło do organizacji walczącej z rządowym rozszerzeniem pomocy medycznej w umieraniu (MAID). W marcu 2023 r. dostęp do śmiertelnego zastrzyku uzyskają pacjenci cierpiący na takie schorzenia jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, zaburzenia osobowości, schizofrenia, zespół stresu pourazowego lub inne dolegliwości psychiczne.

Krytycy twierdzą, że lekarze są zmuszani do promowania MAID, ponieważ samobójstwo jest tańsze niż konieczność zapewnienia opieki w ramach kanadyjskiego systemu opieki zdrowotnej finansowanego ze środków publicznych. Grupa 1502 kanadyjskich lekarzy , w tym profesorowie medycyny i specjaliści, zrzeszeni w Physicians Together with Vulnerable Canadians (PTVC), publicznie wyraziła swoje zaniepokojenie sytuacją na swojej stronie internetowej :

„Medycyna… została przekształcona w zawód techniczny, który pozwala lekarzom celowo zakończyć życie cierpiących pacjentów. Wymuszone uczestnictwo w organizowaniu i ułatwianiu eutanazji i wspomaganego samobójstwa jest obecnie wymagane przez niektóre kolegia regulacyjne… pacjenci nie mogą już bezwarunkowo ufać swojemu lekarzowi, że będzie bronił ich życia, gdy są najsłabsi i najbardziej bezbronni. Nagle śmiertelny zastrzyk staje się częścią repertuaru interwencji oferowanych w celu zakończenia ich bólu i cierpienia”.

Dr Ramona Coelho, lekarz rodzinny z London, Ontario i członek-założyciel PTVC , powiedziała w wywiadzie dla Ottawa Citizen, że:

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Nasz zawód został zmuszony do ułatwiania samobójstwa, zamiast mu zapobiegać. Patrzymy z całkowitą konsternacją i przerażeniem, jak istota naszej profesji  została tak szybko zniszczona przez stworzenie błędnych praw”.

Dr Coelho stwierdziła w artykule Citizen , że : „W coraz większej liczbie zgłaszanych przypadków MAID zastępuje leczenie i pomoc rządową dla osób z problemami społecznymi, ekonomicznymi i psychiatrycznymi… Jak możemy powstrzymać MAID przed wykorzystywaniem jako narzędzie do zwolnienia rządów z obowiązku zapewnienia osobom żyjącym w ubóstwie, niepełnosprawnym lub chorym psychicznie równych obywatelom praw do zdrowia, bezpieczeństwa ekonomicznego i życia?”

Lekarze z PTVC twierdzą na swojej stronie internetowej, że „szok wywołany nagłą chorobą lub wypadkiem powodującym niepełnosprawność może doprowadzić pacjentów do uczucia gniewu, depresji i poczucia winy za wymaganie opieki – emocji, które przy odpowiednim wsparciu i mogą z czasem zniknąć. Troska i zachęta okazywane przez lekarzy mogą być najpotężniejszą siłą w przezwyciężaniu rozpaczy i przywracaniu nadziei”.