Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly twierdzi, że poruszyła obawy Kanady dotyczące korupcji podczas swoich spotkań z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który ostatnio przetasował swoim rządem w związku z zarzutami o korupcję.

Joly powiedziała, że ​​poruszała tę kwestię kilka razy podczas swojej wizyty na Ukrainie w ciągu minionych dwóch dni, w tym podczas spotkań z Zełenskim i innymi w urzędnikami najwyższej rangi.

„Podniosłem tę kwestię”, powiedziała Joly na konferencji prasowej na zakończenie swojej wizyty 16 lutego. „Ważne jest, aby Ukraińcy nadal walczyli o wolność, aby móc żyć w demokracji, aby wartości leżące u podstaw demokracji były chronione”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Oprócz rozmowy z Zełenskim, Joly powiedziała, że ​​poruszyła również kwestię korupcji z najwyższym doradcą prezydenta, a także z prokuratorem generalnym Ukrainy i ministrem spraw wewnętrznych Ihorem Klymenko, który nadzoruje siły policyjne tego kraju.

„[Kanada] jest bardzo zadowolona z faktu, że chociaż Ukraina koncentruje się na obronie swojej suwerenności i integralności terytorialnej, jest w stanie kontynuować demokratyczne reformy i rozprawić się z korupcją” – powiedziała Joly.

„Będziemy nadal wywierać nacisk  na Ukrainę w celu przeprowadzenia demokratycznych reform”.

Wstrząsy w rządzie Zełenskiego są odpowiedzią na obawy zachodnich sojuszników, którzy przekazują Ukrainie miliardy dolarów pomocy od początku rosyjskiej inwazji w lutym ubiegłego roku.

Zgodnie z komunikatem rządowym z 16 lutego, Kanada przeznaczyła ponad 5 miliardów dolarów na różne formy wsparcia dla Ukrainy, w tym ponad 2,6 miliarda dolarów na pomoc ogólną, ponad 1,2 miliarda dolarów na pomoc wojskową, 320 milionów dolarów na pomoc humanitarną, dodatkowe 96 milionów dolarów na pomoc rozwojową i ponad 68 milionów dolarów na bezpieczeństwo i program stabilizacyjny.

W styczniu Kanada ogłosiła zakupienie od USA dla Ukrainy zaawansowanego systemu rakiet ziemia-powietrze i związanej z nim amunicji oraz 200 transporterów opancerzonych Senator. Wkrótce potem podarowano cztery czołgi Leopard 2.

Podczas swojej wizyty Joly rozmawiała także z pierwszą damą Ukrainy Oleną Zeleńską na temat poprawy reakcji na przemoc seksualną związaną z konfliktami. Joly przekazała ponad 21 milionów dolarów na wsparcie organizacji, które zajmują się tym problemem

za Canadian Press