Władze miasta Toronto wprowadziły we wtorek nowe zasady dotyczące rynku najmu krótkoterminowego i jego operatorów.

„Od 10 września 2020 r. operatorzy wynajmu krótkoterminowego będą musieli zarejestrować się w City, aby móc prowadzić działalność w Toronto”.

Wymóg rejestracji wynajmujących na wynajem krótkoterminowy jest częścią pakietu nowych przepisów, które będą regulować platformy wynajmu krótkoterminowego, takie jak między innymi AirBnB, Booking.com i Expedia, poinformowały władze.

Jedną z nowych zasad jest to, że nie będzie można ogłaszać  nieruchomości na portalach wynajmu krótkoterminowego, jak AirBnB, jeśli nie jest to nasze główne miejsce zamieszkania. Oznacza to, że tak zwane „hotele-widma” – gdzie właściciel ma wiele lokali i nie mieszka pod adresem podanym na stronie – prawdopodobnie znikną z Toronto, mówi Thorben Wieditz z grupy FairBnB.

„Proces rejestracji eliminuje wszystkich operatorów komercyjnych, którzy w ciągu ostatnich kilku lat systematycznie ograniczali podaż na rynku wynajmu w Toronto i zamieniając mieszkania w hotele widma” – powiedział. „Za około pół roku powinniśmy dokładnie wiedzieć, którzy gospodarze AirBnB są rzeczywiście legalni”.

Inne wprowadzone dziś regulacje obejmują:

  • Operatorzy wynajmu krótkoterminowego będą musieli umieszczać swój numer rejestracyjny we wszystkich ogłoszeniach i ofertach
  • Zarejestrowani operatorzy wynajmu krótkoterminowego będą zobowiązani do pobierania czteroprocentowego miejskiego podatku od zakwaterowania
  • Firmy wynajmu krótkoterminowego – takie jak AirBnB i Expedia – będą musiały uzyskać licencję na prowadzenie działalności gospodarczej w mieście

Zdaniem ekspertów nowe zasady wprowadzą na rynek nieruchomości i wynajmu wiele lokali do tej pory wykorzystywanych w ramach AirBnB.

Pełne zestawienie nowych zasad, w tym terminy rejestracji i inne informacje, można znaleźć na stronie internetowej miasta .