Kanadyjka , która żałuje  tak zwanej „operacji zmiany płci”, którą u niej przeprowadzono w młodym wieku pozwała  lekarzy, którzy tego dokonali.

„Oskarżeni pozwolili Michelle samodzielnie zdiagnozować transpłciowość i przepisać jej własne leczenie bez przeprowadzania diagnostyki i zaproponowania alternatywnych metod leczenia” – czytamy w pozwie złożonym w Ontario.

34-letnia Michelle Zacchigna z Orillii która kilkanaście lat  temu przeszła terapię hormonalną i operacje, aby wyglądać jak mężczyzna, wytoczyła pierwszy w Kanadzie pozew po rezygnacji z tranzycji, pozywając ośmiu lekarzy i „psychicznych ekspertów”, którzy “doprowadzili  ją do samookaleczenia”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Przeżyję resztę życia bez piersi, z obniżonym głosem i łysieniem, bez możliwości zajścia w ciążę” – powiedziała. Najbardziej żałuję usunięcia całkowicie zdrowej macicy”.

Zacchigna jako dziecko znosiła poważne zastraszanie i w rezultacie doświadczała poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym przez całe swoje nastoletnie lata.

„Później dowiedziałam się, że to, czego doświadczyłam w dzieciństwie, było traumą rozwojową” – napisała . „To wpłynęło na trajektorię mojego życia. Moja osobowość całkowicie się zmieniła. Z głośnego, gwałtownego, upartego dziecka stałem się pasywnym, nieśmiałym nastolatkiem z niską samooceną”.

W 2009 roku, w wieku 21 lat i po latach depresji, lęków, samookaleczeń i prób samobójczych, odkryła koncepcję tożsamości płciowej na Tumblr i uznała, że wszystkie jej problemy wynikają z tego, że jest transpłciowa.

Zacchigna przekonała się również, że przyjęcie tej nowej tożsamości jest rozwiązaniem wszystkich jej problemów i wiosną 2010 roku wzięła udział w grupie wsparcia w Sherbourne Health Centre w Toronto o nazwie „Gender Journeys”.

Tutaj poznała oskarżonego Ruperta Raja, który był jednym z terapeutów prowadzących grupę. W pozwie czytamy, że Raj skierował Zacchignę na terapię hormonalną dla mężczyzn po zaledwie jednej wizycie trwającej mniej niż godzinę.

Dwa lata po histerektomii Zacchigna zdała sobie sprawę, że jej diagnozy dotyczące zdrowia psychicznego i niepełnosprawności rozwojowej wyjaśniają wszystko, przez co przeszła „znacznie bardziej zwięźle niż identyfikowanie się jako osoba transpłciowa”. Wtedy podjęła decyzję o zaniechaniu tranzycji.

Zacchigna jest jedną z kilku osób, które wniosły ostatnio pozwy  przeciwko podmiotom świadczącym opiekę zdrowotną, które ich zdaniem skrzywdziły je, nie zaspokajając podstawowych potrzeb w zakresie zdrowia psychicznego. W Stanach Zjednoczonych Chloe Cole i Camille Kiefel pozywają dostawców usług medycznych, którzy ułatwili im zmianę płci.

W Australii Jay Langadinos pozywa psychiatrę, który pozwolił jej rozpocząć zmianę  podczas gdy  przechodziła kryzys zdrowia psychicznego, a w Anglii Ritchie Herron wniósł sprawę do sądu przeciwko lekarzom, którzy wyrazili zgodę na terapię hormonalną i amputację penisa, gdy był w podobnym stanie psychicznym.

za Post Millennial