Joanna Maj, menedżer Centrum: Przez to że mnóstwo ludzi wyjeżdża na ten pierwszy long weekend, mnóstwo ludzi było na kuligach, na nartach, na ogniskach; zdecydowaliśmy się zorganizować dzień rodzinny tydzień później po to, aby przyszło jak najwięcej dzieci.

– Strategicznie wybrany termin?

– Bardzo strategicznie wybrany termin i cieszymy się, że wszyscy mogli dzisiaj przyjść. Zaprosiliśmy mnóstwo nauczycieli po to aby nam dzisiaj pomogli z tym pięknym Jungle Theme cieszymy się bardzo, że wszyscy tutaj są.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

– Który to już jest Family Day?

– Wie pan co,  wydaje mi się że ósmy cykliczny, ale co roku będziemy powtarzać. Po prostu będziemy zmieniać różne tematy, czyli będziemy robić coś innego albo Under the Water, albo In the Sea, żeby dzieci miały całkiem inne wrażenia za każdym razem jak przychodzą do naszego centrum.

-Kto to organizuje?

– Organizuje to Polskie Centrum Kultury im. Jana Pawła II, a zaprosiliśmy nauczycielki z naszego Związku Nauczycielstwa Polskiego Mississauga, mamy również szkołę Quo Vadis która nam pomaga, ale generalnie organizowany jest  przez centrum kultury.

•••

Pani Bożeno, to kto tutaj pomaga, kto tutaj to robi?

Bożena Szwed wolontariusz: – Pomagamy, Związek Nauczycielstwa Polskiego, oddział Mississauga czyli, my, nauczycielki tutaj wszystkie pomagamy, plus wolontariuszami są dzieci z naszej szkoły, czyli szkoły im. Mikołaja Kopernika przy szkole katolickiej St.Pio siódma i ósma klasa. Jest też kilkoro takich dzieci, które chodzą na zajęcia tutaj, do biblioteki.

        Wszyscy nam pomagają, ci starsi wolontariusze, wszystkie te żółte koszulki, to nasze wspaniałe dzieci.

– To ile ich jest?

– Około 20 osób. Tak że zmieniają się, bo mają też inne zajęcia, później w jakiś grupach, ale w sumie bardzo chętnie pomagają. I tak jak widać, żółto jest, i to są nasze fajne dzieci polskie.

– Dostają jakieś zaliczenia z tego powodu?

– Jeżeli będą w high school to dostaną te godziny wolontariatu, zawsze pomagamy w ten sposób, a oni nam pomagają, my im.

– Co tutaj warto zobaczyć, jakie są atrakcje?

– Są wspaniałe zabawy ruchowe, w tej chwili muzyczne, które prowadzi pani Ania Czarnomska z koleżankami. Dzieci mogą robić maski, dzieci mogą malować malowanki, wszystko jest związane z dżunglą,  dzieci też dekorują ciasteczka, wszystkie produkty są zdrowe i takie żeby dzieci mogły jeść. Są też klocki Lego mogą układać sobie różne rzeczy, oczywiście tutaj mamy do skakania dmuchane zamki.

– A akcenty polskie?

– Akcenty polskie to są na pewno wszystkie zabawy, które robimy, dzieci bawią się po polsku, nauczycielki prowadzą w języku polskim.

•••

Leszek Błaszczak: W tym roku mamy Jungle theme, pani Joanna Maj przygotowała bardzo ładną koncepcję, są takie dekoracje z dżungli, w hallu mamy planszę, gdzie dzieci mogą sobie zrobić zdjęcie i jest w ogóle więcej takich zajęć w tym roku.

        Zapraszamy już dzisiaj na Dzień Dziecka, który w tym roku prawdopodobnie będzie 4 czerwca, to jest pierwsza niedziela czerwca, będzie inna koncepcja, też będzie wiele atrakcji, będą prawdopodobnie strażacy, będą motocykliści, i przed centrum będzie duża ślizgawka.

– Jeśli ktoś jeszcze ma jakiś pomysł, chce pieniądze dać, chce sponsorować, tozapraszamy tak?

– Tak, poszukujemy cały czas sponsorów, a wiele możemy zrobić, jak wszyscy razem złożymy się. Do tego, tam za moimi plecami na ekranach lecą wszyscy sponsorzy, którzy dopomogli nam do tego, żeby to się stało dzisiaj i bardzo państwa zapraszamy, każdy kto da datek co najmniej 50 dolarów otrzyma zaświadczenie do podatków i oprócz tego będzie wymieniany wśród naszych sponsorów tutaj podczas naszej imprezy – a to zwiększa pole nagród.

– Myśli pan, że w tym roku jest więcej dzieci?

– Tak dzieci się cały czas zmieniają, przychodzą, odchodzą, ale sądzę że większość tych dzieci, które tutaj są nie chcą wyjść bo tak się dobrze bawią….

•••

        Przy okazji odbywał się też kiermasz książek zorganizowany przez bibliotekę polską w Centrum Jana Pawła II

– To, co sprzedajemy to książki, które dostajemy od mieszkańców Mississaugi i Toronto po prostu nie mają już miejsca w domu, przynoszą nam książki. Chętnie przyjmujemy takie książki, mamy dzięki temu pieniążki na nowości. Na kiermaszu  książki są po bardzo niskich cenach przystępnych dla wszystkich i ci którzy nie przychodzą do biblioteki – a chętnie zapraszamy do biblioteki – to mogą sobie kupić i mają u siebie w domu polskie książki.

– Można też książki dla dzieci tutaj kupić?

– Oczywiście

        – O ile dzieci w ogóle czytają, ale słyszałem że biblioteka ma taki program że można ściągać książki na tablety?

        – Tak mamy dostęp do elektronicznej biblioteki Legimi i rozdajemy kody można mieć dostęp do kilkudziesięciu tysięcy książek w takiej bibliotece.

– To zachęcamy wszystkich, jeśli mają jakieś  niepotrzebne książki, żeby nie wyrzucali.

– Bo  ktoś inny to kupi, przeczyta, a to jest najważniejsze żeby książka była w ruchu, żeby ludzie ją czytali. I zapraszamy do biblioteki. Biblioteka jest czynna w poniedziałki i czwartki od 5:00 do 8:00 i w środę od 10:00 do 1:00