Premier Justin Trudeau twierdzi, że jest „tak samo zaskoczony jak” premier Kolumbii Brytyjskiej David Eby po tym, jak firma produkująca marihuanę poinformowała, że otrzymała od Ministerstwa Zdrowia licencję na produkcję i sprzedaż kokainy.

Trudeau powiedział w piątek, że rząd federalny „bardzo szybko skontaktował się” z Adastra Labs z Langley w Kolumbii Brytyjskiej, „aby wyjaśnić nieporozumienie” spowodowane oświadczeniem firmy, że rozważa komercjalizację kokainy jako część swojego modelu biznesowego.

Trudeau dodał że Adastra nie ma pozwolenia na sprzedaż kokainy na „otwartym rynku”, podczas gdy Health Canada wyjaśniła, że firma może sprzedawać narkotyk tylko innym posiadaczom licencji, a jej licencja jest przeznaczona „wyłącznie do celów naukowych i medycznych”.

W piątek po południu Adastra wycofała swoje oświadczenia dotyczące zatwierdzenia przez Health Canada.

Tymczasem druga firma w BC twierdzi, że otrzymała licencję związaną z kokainą i MDMA, metamfetaminą znaną również jako ecstasy.

Victoria’s Sunshine Earth Labs, firma  której celem jest zapewnienie bezpieczniejszego zaopatrzenia w narkotyki na światowym rynku, twierdzi, że uzyskała w zeszłym roku  licencję dealera kontrolowanych  substancji, która obejmuje MDMA i kokainę.

Jednak, podobnie jak Adastra, jej licencja jest przeznaczona wyłącznie do autoryzowanych celów medycznych i badawczych, a sprzedaż tych leków ogółowi społeczeństwa jest niedozwolona, ​​zgodnie z Health Canada.

Trudeau powiedział, że komercjalizacja zdekryminalizowanej kokainy „nie jest czymś, co rząd zamierza promować”. Polityka dekryminalizacji narkotyków BC weszła w życie pod koniec stycznia, umożliwiając osobom w wieku 18 lat i starszym posiadanie do 2,5 grama opioidów, kokainy, metamfetaminy i innych substancji bez sankcji karnych. Dekryminalizacja to trzyletni projekt pilotażowy.